'Başbakan' a karşı komplo içinde olmayız'

'Başbakan' a karşı komplo içinde olmayız'

Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde bulunan BDP ve DTK heyeti İslami Birlik Hareketi'ni ziyaret etti, burada görüşmede bulundu.

A+A-

Ziyaret sonrası konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Baldıran zehiri içeceğini söyleyen Başbakan'a karşı komplo içinde olmayız. Görüşme notları bizim tarafımızdan sızdırılmadı. Bizde kendi içimizde araştırma yapıyoruz" dedi

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel başkanı Selahattin Demirtaş, basına sızdırılan İmralı görüşme notlarının kendileri tarafından sızdırılmadığını belirterek, "Biz hiçbir zaman 'ben baldıran zehiri içmeye hazırım' diyen bir başbakana karşı komplo içerisinde olmayız. Böyle bir ahlaksızlık içerisinde olmayız. Bundan herkesin içinin rahat olması lazım. Sayın Başbakanın içinin rahat olması lazım. Biz bu süreçte çözüm olanağının zeminini güçlendirmeye çalışıyoruz" dedi. Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde temaslarını sürdüren BDP ve DTk heyeti bugün sabah saatlerinde İslami Birlik Partisini ziyaret etti. Görüşme çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bısına sızdırılan İmralı görüşme notları konusunda şöyle konuştu: 

"BAŞBAKANA KARŞI KOMPLO İÇERİSİNDE OLMAYIZ"

"Şimdi bizde tabi buradan gelişmeleri takip ediyoruz. Öncelikle yayınlanan notlar ilgili büyük bir benzerlik var bizim partideki arkadaşların hazırladığı notlarla ilgili derlenip toplanan notlarla benzerlik var. Tıpa tıp aynısı değil büyük oranda benzerlik var.

Şundan herkes emin olmalı partimiz tarafından, her hangi bir partilimiz tarafından hiçbir şekilde bir sızdırma olmamıştır. Bundan son derece eminiz netiz ama bizde araştırıyoruz. Tabi ki bunu yayınlanan gazeteci bir gazetecilik yapmış. Biz orada bir art niyet aramıyoruz, fakat bir şekilde bizim irademiz ve rızamız dışında nasıl ede edildiği ne amaçla elde edildiğini ne amaçla kullanıldığı bizde araştırıyoruz. Bir defa sayın başbakan şundan emin olmalı biz parti olarak hiçbir yönetim ve hiçbir arkadaşımız böylesine bir süreçte süreci tıkayacak süreci durduracak zora sokacak bir tutum içerisinde asla olmayız. Tabi ki Ak parti hükümetinin ve sayın başbakana yönelik eleştirilerimiz olur bu çözüm sürecindeki yaklaşımına dair önerilerimiz olur. Biz hiçbir zaman 'ben baldıran zehiri içmeye hazırım' diyen bir başbakana karşı kompl içerisinde olmayız. Böyle bir ahlaksızlık içerisinde olmayız. Bundan herkesin içinin rahat olması lazım. Sayın Başbakanın içinin rahat olması lazım. Biz bu süreçte çözüm olanağının zeminini güçlendirmeye çalışıyoruz. Zora sokacak veya tartışmanın önünü kesecek bir tutum içerisinde asla olmayacağız. BDP'nin ilk günde beri tutumu budur bundan sonrada tutumumuz bu olacaktır."

BİZ SÜRECİN ETKİLENMEMESİ İÇİN KESİNLİKLE SAMİMİ DURUŞ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

Başbakana çağrı yapmak istediğini söyleyen Demirtaş, "Bunun nasıl elde edildiği meselesini bizde araştıracağız. Varsa bir kusuru olan bunu açıklıkla kamuoyuyla da paylaşacağız. Fakat bizim cephemizden doğrudan süreci tıkama, komplo, sayın Başbakanı zora sokma anlayışının olmadığını bilmesi lazım, bu iç rahatlığı ile hareket etmesi lazımdır. Kaldı ki bu notların yayınlanması ile birlikte bir iki gündür yürütülen tartışmalarda görüldü ki kamuoyundaki o güçlü destek güçlü rüzgar hiçbir şekilde bu tür gelişimlerle sürecin sekteye uğramasına izin vermez. Bu nedenle bir işimize bakalım. Kaldı ki imralı'da giden heyetimizin yürüttüğü tartışmalar oradaki diyolog ve görüşmeler. Bunların nasıl formüle edileceği çözüm sürecinde pratiğe nasıl dönüştürüleceği önemlidir. Oradaki tartışmaların oradaki aslında bir nevi özel diyebileceğimiz görüşmelerin o ortamda samimi ortamda sohbet ortamında ifade ediliş şekli ile yansıtma biçimi arasında yazıya dökülme biçimi arasında tartışma biçimi arasında farklılıklarda olabilir. Bütün bunların doğru anlaşılması lazım. Biz sürecin etkilenmemesi için kesinlikle samimi duruş içerisinde olacağız. Ben buradan bir kez daha partimiz asla bu süreçte gayri ahlaki bir tutum içerisinde olmayacaktır. Komploculara süreci tıkamaya yönelik niyeti olanlara karıda sert tutumumuz olar. Dediğim gibi biz sayın başbakana ak partiye karşı eleştiri hakkımızı saklı tutarak böyle bir dönemde sayın başbakana dönük olası bir komployu engellemekle birlikte kendimizi ahlaki olarak kendimizi sorumlu görürü bırakın komplo yapmayı bu nedenle içi rahat olsun. Bizler sağlam durdukça hiç kimse engelleyemiz. çözüm olur mu olmaz mı içi dolar mı o ayrı bir şey ama bir birimizi eleştirirken samimi olacağız ahlaki davranacağız. Yani arkadan birbirini vuran bir yöntemi biz asla benimsemedik. Arkasından kuyu kazma yöntemini asla benimsemedik böyle bir tutum içerisinde olmadığımızın bir kez daha bilinmesini istiyoruz" dedi. 


NOTLAR PARTİMİZ TARAFINDAN SIZDIRILMAMIŞTIR

Başbakan Erdoğan'ın BDP'lilerin çok konuşması ile ilgili eleştirisinin sorulması üzerine Demirtaş, "Arkadaşlarımız partimizin görüşlerini her platformda savunuyorlar. Sayın başbakanın bundan ne kast ettiğini anlıyorum. Tabi ki bu BDP az konuşsun bu kadar konuşsun deme hakkını hiçbir parti genel başkanı kendisinde bulmaz, bulamaz. Biz AK Parti Genel Başkanı ve AK partililer bu kadar konuşsun demeyiz, diyemeyiz. Fakat kendisine şunu bilmeli ki bu süreç ne kadar şefaf yürürse doğru temelde yürürse o kadar güçlü yürür ve enfeksiyonlara o kadar kapalı hale gelir. Karanlık noktalar oldukça o karanlık noktalar gri noktalar üzerinde spekülasyonlar provakasyonlar yapma ihtimali daha güçlü olar. Tabi şefaflıkta kastımız bir takım öze şeylerin manipülasyon açık şeylerin ulu orta saçılması değildir. Bu kesinlikle görüş notların sızması ve sızdırılması partimiz tarafından sızdırılmamıştır. Büyük komplo teorilerine girmeden partimizin araştırılmasının sonucunun beklenmesi gerekir. Belkide basit bir teknik ile elde edilmiş bir habercilik başarısı dır diye sonuca ulaşabiliriz" diye konuştu. 


Demirtaş, Süleymaniye'de Kandi'den gelen cevabı beklemediklerini, Siyasi partilirle görüşmelerimizi sürdürdüklerini ifade ederek, “Tabiki yanıtı burada beklemiyoruz. Yanıtı mektubu ulaştırdığımız mekanizma ile bize ulaştıracakar. Yanıtı olmak için Süleymaniye'de süreci geçirmiyoruz" dedi.BDP ve DTK daha sonra Goran harketi olarak bilinen Değişim partisini ziyaret etti.