BAKANIN ŞİRKETİNİ HABER YAPAN GAZETEYE GECE YARISI BASKIN

BAKANIN ŞİRKETİNİ HABER YAPAN GAZETEYE GECE YARISI BASKIN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile ilgili "Bakan Böyle Yaparsa" başlığıyla servis edilen haber ise şu şekilde:

A+A-

Tüm diğer özgürlüklerin yanı sıra basın özgürlüğünde çağ atlayan Türkiye'de örnekler çoğalıyor. Bakanın şirketini haber yapan gazete dağıtılmadan toplatıldı. Konu bakanın ortağı olduğu şirketin zehirli atıkları. İlginç ama habere konu olan bakan Çevre bakanı.

KAYSERİ DENİZ POSTASI

8 Aralık 2016 (bugün) tarihli Kayseri Deniz Postası isimli yerel gazete, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin ortağı olduğu şirkete ait "zehirli atıkları" haberleştirdiği için toplatıldı.

Konuyla ilgili soL'a konuşan Kayseri Deniz Postası çalışanları, gazetenin toplatma gerekçesi olarak "yalan, iftira haber yapma" gösterildiğini ifade ederken, toplatma emrinin kim tarafından verildiğini bilmediklerini belirttiler. 

GECEYARISI ÇIKAN MAHKEME KARARI

Okuyuculardan gelen şikayetler yönünde haber yapıldığını belirten vurgulayan gazeteciler, Kayseri Deniz Postası'nın mahkeme kararı ile gece saatlerinde dağıtıma çıkmadan toplandığını ifade ettiler. 

Gazetenin mahkeme tarafından toplatılmasının ardından CHP’li vekiller gazete binasını ziyaret ederek basın açıklamasında bulundu. CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin, Enis Berberlioğlu, CHP Adana Milletvekilleri, Zülfikar İnönü Tümer, Aydın Uslupehlivan, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın aralarında bulunduğu vekiller, Bakan Mehmet Özhaseki’yi istifaya çağırdı.

BAKAN BÖYLE YAPARSA HABERİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile ilgili "Bakan Böyle Yaparsa" başlığıyla servis edilen haber ise şu şekilde:

Taş yünü üretiyorlar, arta kalan zehirli atıkları ise Erkilet'te doğaya gömüyorlar. İşin daha ilginç boyutu ise, çevre katliamını yapan şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin...

KARTEK LTD.ŞTİ. BAZALTI ÇIKARTIYOR, RAVABER A.Ş.'YE VERİYOR

Kayseri Kocasinan ilçesi Erkilet mahallesinde, Ravaber şirketinin ortak olduğu Kartek firması tarafından bazalt ocağı çalıştırılıyor. Kartek firması, ocaktan çıkarttığı bazalt malzemesini Organize Sanayi Bölgesi 20. Cadde'deki Ravaber firmasına götürüyor.

RAVABER A.Ş TAŞ YÜNÜ ÜRETİYOR ZEHİRLİ ATIKLARI KARTEK LTD.ŞTİ’YE VERİYOR

Ravaber şirketi, Kartek firmasının getirdiği bazaltı işleyerek taş yününe dönüştürüyor. Bütün bu işlemlerin sonrasında ise ortaya ağır metal ve yüksek oranda zehirli kükürt atığı çıkıyor. Bu üretim sonrası çıkan zehirli kükürt atık, Ravaber’e bazalt getiren Kartek firmasının kamyonları tarafından tekrar Erkilet’teki ocağa götürülüyor.

KARTEK FİRMASI İSE GİZLİCE ZEHİRLİ KÜKÜRTLERİ DOĞAYA GÖMÜYOR

Kamyonlarla taşınan zehirli atıklar, Kartek firması tarafından 'doğaya’ gömülüyor. Şimdi halk şu soruyu soruyor: Çevre Şehircilik Bakanı' Mehmet Özhaseki'nin de ortağı olduğu şirket zehirli atığı doğaya gömerse, vatandaş ne yapsın?