ANTALYA'DA KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISINDA PATLAMA

ANTALYA'DA KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISINDA PATLAMA

Ülke ekonomisinin kötüye gidişi artık rakamlarla sabitleniyor. Batık kredilerin 2 kat artarak 50 milyar TL 'ye ulaşmasının ardından, karşılıksız çek miktarıda uçuşa geçti.

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin yaptığı çalışmada, Antalya'nın karşılıksız çek kullanımında İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer aldığı belirlendi.Hem turizm gelirlerinde ,hem tarım gelirlerinde üst üste kayıplar yaşayan Antalya'da durum kötüye gitmeye devam ediyor. Rakamlar gerçekten ürkütüyor.

584 MİLYAR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Ekim ayı çek raporuna göre; 2016'nın ilk on ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yıla göre yüzde 3 oranında azalarak 18 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı yüzde 7.8 oranında artışla toplam 584 milyar liraya ulaştı. 

666 BİN ÇEK KARŞILIKSIZ

Aynı dönemde, parasal tutarı 23.1 milyar lira olan 666 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adedinde yüzde 7.6 ve tutarında yüzde 5 oranında artış yaşandı.

Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 3.8 milyar lira tutarındaki 131 bin adet çek daha sonra ödendi. 

TİCARET AZALINCA SAYISI DÜŞTÜ

Yılın ilk on ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.4 puanlık artışla yüzde 3.7 ve tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre 0.1 puan azalarak yüzde 4 olarak gerçekleşti. 

ANTALYA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Adet ve tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu. 

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 9 oranla Hakkari oldu.

Hakkari'yi sırasıyla, yüzde 8.8 ile Bilecik, yüzde 8.6 ile Mardin, yüzde 8.3 ile Iğdır ve yüzde 8.3 ile Kırıkkale takip etti. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Çankırı, Edirne ve Çorum olarak sıralandı.

EN ISSIZ İLLER EN DÜŞÜK KALDI

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 9.9 oranla Hakkari oldu.

Hakkari'yi sırasıyla, yüzde 8.7 ile Şırnak, yüzde 6.7 ile Mardin, yüzde 6.5 ile Kırıkkale ve yüzde 5.7 ile Diyarbakır takip etti. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Çankırı, Sinop ve Kastamonu olarak sıralandı.