Antalya'da HES böceği şoku!

Antalya'da HES böceği şoku!

KÖYLÜLERİN KAHVE TOPLANTISINI DİNLEMİŞLER

A+A-

Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Alakır Vadisi'nde kurulan HES projelerine karşı mücadele veren dernek başkanına şoke edici mahkeme kararı. Karacaören Köyü Derneği Başkanı Mehmet Başar'a ait olduğu ve ortam dinleme yoluyla elde edildiği öne sürülen ses kayıtlarında HES şirketine hakaret edildiğine hükmeden mahkeme, Başar'ı 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Başar'ın avukatı Ramazan Savran, yasadışı yollarla elde edilen ses kayıtlarının delil olamayacağını belirtirken 5 bin 240 lira para cezasına çevrilen kararın temyiz edileceği öğrenildi.
KÖYLÜLERİN KAHVE TOPLANTISINI DİNLEMİŞLER
İddialara göre Alakır'da HES projesi bulunan firmalardan ADO Enerji'nin mühendislerinden biri, geçtiğimiz yıl vadideki Büyükalan köyü kahvesinde HES karşıtı bilgilendirme toplantısı yapılacağını öğrendi. Köylülerin kendisini tanımamasından da yararlanarak toplantının yapılacağı kahveye giden HES çalışanının, toplantı sırasında ortam dinlemesi yoluyla kaydettiği konuşmaları bir cd'de topladığı öne sürüldü. Dinleme yoluyla elde edilen konuşmalardaki seslerden birisinin Karacaören Doğa Kültür Turizm Tanıtma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Başar'a ait olduğunu iddia eden ADO şirketi, konuşmaların şirketin tüzel kişiliğine hakeret içerdiği gerekçesiyle Başar aleyhine Kumluca Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

MAHKEME 'HAKARET' DEDİ, 10,5 AY HAPİS CEZASI VERDİ
Davanın bugün görülen karar duruşmasında ses kaydını yapan kişiyi tanık olarak da dinleyen mahkeme, dernek Başkanı Mehmet Başar'ı, "alenen hakaret suçu" işlediği gerekçesiyle 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırırken, cezanın 5 bin 240 lira paracezasına çevrildiği öğrenildi. Yaşam savunucularında şok etkisi yaratan kararın ardından sorularımızı yanıtlayan Mehmet Başar, HES mücadelesine verilen gözdağı olarak yorumladığı kararı temyiz edeceklerini dile getirdi.
AV. RAMAZAN  SAVRAN: ' YASADIŞI KAYITLAR DELİL OLAMAZ'
Davayla ilgili sorularımızı yanıtlayan Mehmet Başar'ın avukatı Ramazan Savran ise yasadışı yollardan elde edilen ses kayıtlarının delil olarak kullanılamayacağını belirterek, "mahkemeye bu yöndeki karşı görüşümüzü sunduk. Ancak mahkeme söz konusu ses kaydı üzerinden yargılamasını sürdürdü. Bunun üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) durumu bildiren bir şikayet dilekçesi ilettik. HSYK, ses kaydına ilişkin hükmün ancak yargılama sonunda verileceğini belirterek şikayetimizi işleme koymadı" dedi.
KAYITLARDA BİR ÇOK KİŞİNİN KONUŞMALARI VAR
Mehmet Başar'ın bir dernek başkanı olduğunu vurgulayan Savran, kararın yıldırma anlamına geldiğini öne sürerek, "ses kaydında bir çok kişinin konuşmaları var. Dava konusu edilen konuşmaların Mehmet Başar'a ait olduğu yalnızca bir iddia. Mehmet Başar, dernek başkanı olarak bir çok yerde benzer konuşmalar yapıyor ancak mahkemeye iddia edilen konuşmanın kendisine ait olmadığını beyan etti. Büyükalan köyü muhtarı da böyle bir toplantının yapılmadığını belirti mahkemeye. Ancak mahkeme sonuçta şirketin tüzel kişiliğine hakaret edildiğine hükmetti" görüşünü dile getirdi.
'BUNLAR SULARINIZI ALACAKLAR'
Alakır'da projelendirilen toplam sekiz HES için hukuki ve demokratik yollardan mücadele eden Dernek Başkanı Mehmet Başar'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında, HES şirketine yönelik "bunlar sularınızı alacaklar, bunlar sadece kendi çıkarlarını düşünüyorlar. Paradan başka bir şey düşünmüyorlar" şeklinde ifadeler kullanıldığı öne sürülüyor.