ANTALYA'DA DEPREM; UZMANLARDAN AKDENİZ UYARISI

ANTALYA'DA DEPREM; UZMANLARDAN AKDENİZ UYARISI

Son günlerde sık sık meydana gelen Akdeniz Depremleri bir uyarı mı. İşte uzmanların Kandili raporu ardından yaptıkları Akdeniz uyarıları.

A+A-

AKDENİZ'de bu sabah Richter ölçeğine göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Antalya'nın demre ilçesinde meydana gelen deprem hissedildi.

UZAMANLARIN UYARISI DOĞRU MU ÇIKACAK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi'nin verilerine göre, Akdeniz'de Richter Ölçeği'ne göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Antalya'nın Demre İlçesi'nin 360 kilometre açığında saat 08.53'te kaydedilen deprem, 142.8 kilometre derinlikte meydana geldi. Depremde can ve mal kaybı olmadı.

UZMANLARDAN AKDENİZ UYARISI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin son depremler raporunda, Akdeniz'e dikkat çekerek artışa dikkat çekmişti.
Bu durum akıllara bölgedeki hareketliliğin artıp artmadığı sorusunu getirdi. Son günlerde yaşanan bu hareketlilikle ilgili uzmanlar çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

"ELİ KULAĞINDA"

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan:
"Afrika ana karası, Anadolu ana karasının altına doğru dalıyor. Her çarpışmada ve kırılmada da bu depremler oluşuyor. Ancak son 6 yıldır yaşanan hızlanma küçük ve orta büyüklükte depremler yapmaya başladı. Dalış hızının artması ortamı gerdi. Ege'nin ve Akdeniz'in güneyi gergin ve bu gerginlik 7'nin üzerinde büyük bir depremle sonuçlanacak. Bana göre eli kulağında. Önümüzdeki 2.5 yıla dikkat."

"2 YILDIR DEVAM EDİYOR"

Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu:
"2 yıldır söylüyorum. Bu bir aktivitenin başlangıcıydı. Şaşırtıcı değil benim için. Geçmişte Akdeniz ya da Ege'ye baktığımızda tsunami yaratan depremler var. Evet, bu durumu hareketlenme olarak ifade edebiliriz. Ama bu hareketlenmenin nereye varacağını bilemeyiz. 2 yıldır devam ediyor bu."

700-006.jpg

BÖLGENİN DOĞASI BU"

Prof. Dr. Naci Görür:
"Anadolu levhası alta doğru kuzeye dalıyor. Dalma batma belli bir hızda oluyor. Bu hareketten dolayı devamlı depremler oluyor. Bölgenin doğası gereği bu. Ancak bununla birlikte bölgenin büyük deprem ve tsunami yaratma potansiyeli de var."

twitter-takip.jpg

 

 

İlgili Haberler