ANTALYA DOMATESİNİ İSRAİL FİRMASI VURDU

ANTALYA DOMATESİNİ İSRAİL FİRMASI VURDU

Araştırma Enstitüsüne (BATEM) başvuran 300'e yakın çiftçi, ürünlerinde bir tuhaflık sezerek incelenmesini istedi

A+A-


Antalya'nın başı dertten kurutlmuyor. Turizm ve itarımsal üreticiyi etkileyen Rusya krizinin etkileri daha bitmeden. şimdi de domates üreticisini israil Virüsü vurdu.

UMUTLAR BOŞA ÇIKTI

2017'ye büyük umutlarla giren, aldıkları fidelerin hasat zamanı gelen sera üreticileri, ne yazık ki bu kadar çaba ve emeğin ardından ürün değil, virüs elde ettiler. 

TONLARCA ÜRÜN ÇÖPE GİTTİ

Üreticiler, virüs bulaşan domatesleri çöpe atmak zorunda kaldılar.BATEM Raporu'ndan Tobacco Mosaic Virüsü çıktıAksu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsüne (BATEM) başvuran 300'e yakın çiftçi, ürünlerinde bir tuhaflık sezerek incelenmesini istedi. BATEM inceleme sonucunda rapor yayınladı. Ürünlerin hepsine ELISA testi yapıldı. 

TEST SONUÇLARINDA VİRÜS ÇIKTI

Yapılan test sonucunda ürünlerde Tobacco Mosaic Virüsü tespit edildi. Üreticiye verilen domates fideleri virüslü çıktı.

İSRAİLLİ TARIM ŞİRKETİ

Bir tarım şirketi tarafından üreticiye verilen domates fideleri virüslü çıkınca, elde ettikleri mahsülün hepsi çiftçi çöpe atmak zorunda kaldı. Üreticiye virüslü domates fidesi veren tarım firması İsrail merkezli..Antalya'nın Aksu İlçesi'nde maxima çeşidi domates üreten çiftçilerin birçoğu İsrail merkezli tohum firmasından binlerce domates fidesi satın aldı. 

5 AY SONRA ANLAŞILDI

Yaz ayında ekim yapan çiftçiler, 5 ay aradan sonra hasat elde edeceklerdi ki elde ettikleri tek şey virüslü hasta ürünler oldu. Manzara karşısında şoke olan üreticiler, domateslerin 3 ayrı renkte olduğunu gördüler. Fide satan firma, durumla ilgilenmedi.

FİRMA İLGİLENMEDİ BİLE

Durumu fideleri satın aldıkları firmaya ileten çiftçiler, firmanın bununla ilgilenmediğini dile getirdiler. Çiftçiler fide aldıkları firmanın zararlarını karşılamasını istiyor. 

DOMETESLER ÇOK RENKLİ

Çiftçilerin şikayetleri üzerine Tarım İlçe Müdürlüğü'nden gelen yetkililer, seralarda inceleme yaptılar. Domateslerin içerisinde kırmızı domatesin yanısıra yeşil ve pembe domates de var. Bu renklenmenin iyi birşey olmadığı ve ürünün kalite ile pazar değerini düşüreceği belirlendi. 

HASTALIKLI TOHUMLAR

Çiftçilerin çok büyük kayba uğradığını dile getiren Ziraat Mühendisi Veli Saçıkara, 'Bu hastalık hastalıklı tohumdan kaynaklanıyor. Tobacco Mosaic hastalığı, Türkiye'ye girişi yasak olan viral bir hastalıktır. Tohum firması dikkat etmediği için çiftçimiz zarara uğramıştır. Çiftçi fidelerin virüslü olduğunu bilemez. 300'e yakın çiftçimiz mağdur oldu.' dedi.