Ankara'ya Eyleme Giden BMC işçileri Manisa'da Yol Kesti

Ankara'ya Eyleme Giden BMC işçileri Manisa'da Yol Kesti

1500 işçi, 10 aylık ücretlerini alamadıkları için uzun süredir devam ettirdikleri eylemlerini İstanbul ve Ankara'ya taşıma kararı aldı.

A+A-

 EYLEM İÇİN YOLA ÇIKAN BMC İŞÇİLERİ MANİSA DA YOL KESTİ
 
Eray ARPAŞİN/ İZMİR,
TÜRKİYE'nin en büyük otomotiv firmalarından olan, İzmir'in Bornova İlçesi Pınarbaşı semtindeki BMC fabrikasında çalışan 1500 işçi, 10 aylık ücretlerini alamadıkları için uzun süredir devam ettirdikleri eylemlerini İstanbul ve Ankara'ya taşıma kararı aldı. İki gruba ayrılan işçiler otobüslerle yola çıkacak, güzerkahtaki illerde mola verip, yürüyüşler yapacak.
BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR 
 
Mali kriz yaşayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etmeyi taahhüt ettiği askeri araçları da henüz üretemeyen BMC fabrikasının işçileri, yaklaşık 10 aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle bir süredir eylem yapıyor. Zaman zaman fabrikanın önünden geçen yolu trafiğe kapatan işçiler, seslerini duyarmak ve alacaklarının ödenmesini sağlamak için eylemlerinin İzmir'in dışına taşıma kararı aldı. Bununla ilgili olarak bugün fabrika bahçesinde bir basın açıklaması yapılarak, işçilerin iki gruba ayrılarak, sendika yöneticilerinin de desteğiyle, otobüslerle İstanbul ve Ankara'ya gidip, mücadelelerini burada sürdürecekleri belirtildi.
SENDİKA BAŞKANI KONUŞTU
 
Destek vermek için fabrikaya gelen ve işçiler adına konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, "Bugün saat 14.00'e kadar işverenimizden açıklama bekledik, ama gelmedi. Aldığımız kararı hayata geçirmek zorundayız. Bu işletme 50 yaşında. Bizi bu hale düşürenleri lanetliyoruz. Bize ait olanların mücadelesini veriyoruz. Biz geri dönmeyeceğiz. Bu akşam otobüslerle Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne gideceğiz. Manisa'nın öbür ucuna kadar yüreceğiz ve bize yapılan haksızlığı herkese anlatacağız. Yarın ise 34 otobüs ile 800 arkadaşımızı Uşak'a göndereceğiz. Diğer 800 arkadaşımız ise Balıkesir'e gidecek. Oralarda basın açıklamasları yapılacak ve helal yollardan kazanan insanların haklarını alması adına ne gerekiyorsa yapılacak. Afyonkarahisar ve Bursa'da bu işe görsellik katacağız. Perşembe günü, 800 arkadaşımızla İstanbul'da olacağız. Diğer 800 arkadaşamız ise TBMM önünde olacak. Bize ait olanları da almadan geri gelmeyeceğiz" dedi.
 
İLK DURAK MANİSA
 
Ankara'ya gitmek üzere akşam saatlerinde İzmir'den yola çıkan BMC işçilerinin ilk durağı Manisa oldu. Kente giriş yapan işçilerin bulunduğu otobüsler polis tarafından arandı. Daha sonra işçiler, Türk Metal-Sen Manisa Şubesi'ni ziyaret etti. Şube önünde kendilerine destek verenlerle buluşan BMC işçileri, bir süre slogan attı. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, "Ulaştırmaya büyük destekler sağlayan BMC'de çalışan işçilerin mağduriyetini dile getirmek için biz bu yola çıktık. Bize ait olanları almak için yola çıktık. İnanıyoruz ki bu yolda BMC'yi kurtaracağız. Türkiye ekonomisine 10 milyar dolar katma değer yaratmış, 100 bin kişiye istihdam yaratmış işyerini öncelikle kurtaracağız. Hem işçimizi, hem de işvereni kurtarmadan dönmeyeceğiz" diye konuştu. Konuşmanın ardından bir süre slogan atan işçilerin bugün, Ankara'ya gitmek üzere hareket edecekleri bildirildi.
 
 
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.