Ankara Sitelerde yanan 5 işçinin yürek yakan dramı

Ankara Sitelerde yanan 5 işçinin yürek yakan dramı

Ülkelerine ki savaştan kaçarak Türkiye'de yıllardır sigortasız çalışan Suriyeli mültecilerden 5 işçinin dün Ankara Sitelerde yangın merdiveni bile bulunmayan binada yıllardır sigortasız olarak çalıştıkları ortaya çıktı.

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye'ye gelen Suriyeli işçiler, Ankara'da 5 işçinin hayatını kaybettiği Siteler'de ağır şartlar altında sigortasız olarak çalışıyor.  Ankara’da mobilyacılar sitesinde 5 Suriye uyruklu işçinin hayatını kaybetmesine neden olan yangının ardından korkunç gerçekler de gün yüzüne çıktı.

5 İNSANIN ÖLÜMÜNDE SKANDAL

Yangın yerinde BirGün’e konuşan bir işçi, Suriyelilerin 3 yıldır sigortasız çalıştırıldığını söylerken, bir esnaf da tüm atölyelerde 18 yaş altı Suriyeli çocukların çalıştığını belirtti.

Ankara Siteler'de dün çıkan yangında 5 Suriyeli yaşamını kaybetmişti. Binada yangın merdiveni ya da yangın çıkışının olmaması, iş güvenliği tedbirlerinin yeteri kadar uygulanmaması işçilerin kurtulma şansını azalttı. Siteler'de çalışan Suriyeli işçiler ise bazen ağır şartlar altında sigortasız olarak çalışıyor.

ACI GERÇEĞİ BÖYLE ANLATTILAR

Savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen milyonlarca Suriyeliden biri de 25 yaşındaki Muhammed Akin, Siteler'de kaynakçılık yaparak ailesinin geçimini sağladığını söyledi. 20 yaşında Türkiye'ye geldiğini ve 5 yıldır bulduğu işlerde çalıştığını anlatan Akin, bu süre zarfında kaynakçılık yapmayı öğrenerek bir atölyede masa, sandalye kaynak işlerini yapmaya başladığını söyledi. Çalışma koşullarına ilişkin Akin, "Ailem burada, 11 kişiyiz. Ankara'da Önder'de oturuyorum, Siteler'de çalışıyorum. Haftalık 450 lira alıyorum. Kaynakçılık yapıyorum. Sigortam yapılmıyor, haftalık çalışıyorum. Suriye'de lastikçilik yapıyordum, Türkiye'de de kaynakçılık yapmayı öğrendim" dedi.

(İrfan Çalışkan - Burak Altun /İHA)

İlgili Haberler