Ankara Metrosu Bitmezse Kim Bitecek ?

Ankara Metrosu Bitmezse Kim Bitecek ?

Metro bitmezse...

A+A-
MELİH GÖKÇEK Mİ BİTECEK !
Metro bitmezse...
 
Binali Yıldırım, Başkan Melih Gökçek’i işaret ederek ince bir gönderme yaptı. Bakanlık 13 yıl boyunca bitmeyen metroyu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden devir almıştı.

12 Nisan 2013 
 
ANKARA - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’da metro hattını Esenboğa Havalimanı’na bağlamak için yıl sonuna kadar projelerin tamamlanacağını, gelecek sene de hattın yapımı için harekete geçileceğini bildirdi. Yıldırım Melih Gökçek’i işaret ederek ince bir gönderme de yaptı.
 
Bakan Yıldırım, ASO 1. Sincan OSB 4. Kısım'da gerçekleştirilen metro araçları üretim tesisi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Ankara için güzel bir hizmetin başlangıcı dolayısıyla OSB'de bir araya geldiklerini söyledi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ankara metrolarını tamamlamak yetmez, Ankara'yı Esenboğa'ya bağlamak gerekir" dediğini, bu konuda talimat verdiğini anlatan Bakan Yıldırım, Ankara'da metro hattının Esenboğa Havalimanı'na bağlanması konusunda projelerin yapımı için ihalenin gerçekleştirildiğini, yıl sonuna kadar projelerin biteceğini kaydetti. Yıldırım, "Gelecek sene de o hattın yapımı için harekete geçeceğiz" dedi.
 
METROLAR BİTMEZSE KİM BİTECEK!
 
Ankara metrolarının inşaatının hızla sürdüğünü ifade eden Yıldırım, "Ankara metroları bizim için o kadar öncelikli bir konu oldu ki genel müdür yer altından çıkmıyor, evine gidemiyor, işlerini aksatıyor. Çünkü o biliyor ki bu metrolar ya bitecek ya bitecek. Metrolar bitmezse kim bitecek, onu siz biliyorsunuz" diye konuştu.
 
Lise öğrencisi olduğu yıllarda, siyasetçilerin, seçim propagandalarında, Ankara-İstanbul arasına yapılacak süratli demiryoluyla seyahat süresinin 2,5 saate ineceği vaadinde bulunduklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:
 
"Yıl 1972. Abdülhamit'in tahtta kaldığı süre kadar geçmiş. Ama projede değişen hiçbir şey olmamış. 12 hükümet, 20 bakan değişmiş, Türkiye her seferde Yüksek Hızlı Tren (YHT) hayalini bir başka bahara ertelemiş. Geldik, başladık ve Türkiye'de Ankara-Eskişehir hattını 2009'da devreye alarak, ülkemizi, Avrupa'nın 6., dünyanın 8. YHT işletmeciliğine sahip ülkesi haline getirdik. Sene sonunda Eskişehir-İstanbul etabını bitiriyoruz. 150 yıllık rüyamız Sultan Abdülmecit'ten bize kalan Marmaray Projesi'ni de bitiriyoruz. Böylece Çin ile İngiltere'yi, Pekin ile Londra'yı modern demir ağlarla bağlayacak projeyi hayata geçiriyoruz." 
 
13 YILLIK KARA DELİK
 
Ankara Metrosu'nun yapımı için bundan tam 13 yıl önce imza atıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek inşaatların bitirilememesi üzerine 7 Mayıs 2011'de Ulaştırma Bakanlığı'na metroları devretti. O gün yaptığı açıklamada "Biz kendi imkanlarımızla metrolarımıza eski parayla ancak 828 trilyon lira para sarf ettik" diyerek milyonlar harcanmasına rağmen bitmeyen inşaatı itiraf etmiş oldu.