Amerika Mısır Konusunda Ne Diyor?

Amerika Mısır Konusunda Ne Diyor?

Mısır'da yaşanan gelişmelerin ardından dünyanın gözü Mısır'a çevrilmişti, Mursi'nin gönderilmesinin ardından tepkiler de netleşmeye başladı. Kimi ülkeler demokrasiye darbe vurulduğu görüşüyle kaygılarını dile getirirken, kimileri ise halkın ve halk irades

A+A-

Mısır'da yaşanan gelişmelerin ardından dünyanın gözü Mısır'a çevrilmişti, Mursi'nin gönderilmesinin ardından tepkiler de netleşmeye başladı. Kimi ülkeler demokrasiye darbe vurulduğu görüşüyle kaygılarını dile getirirken, kimileri ise halkın ve halk iradesinin yanında olduklarını bildirdiler. Amerika ise kendi içindeki değerlendirmelerin ardından bazı açıklamalarda bulundu.
MISIR'A YARDIM GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Başkan Barack Obama,  demokratik yoldan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından devrilmesi üzerine Mısır’a yapılan Amerikan yardımının gözden geçirilmesi emri verdi. Beyaz Saraydan yapılan açıklamada Obama’nın ordunun müdahele kararından derin kaygı duyduğu ve Mısır’da demokrasiye mümkün olduğu çabuk dönülmesi çağrısında bulunduğu belirtildi. Obama Mısır ordusundan sivil halkın haklarının geçiş döneminde korunmasını güvence altına almasını da istedi.

DİĞER TEPKİLER

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Mısır’daki durumu” kaygan bir durum” olarak tanımlarken hızla sivil yönetime dönülmesi çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında Mursi’nin ordu tarafından devrilmesinin “kabul edilemez” ve “son derece kaygı verici” olduğunu söyledi. 
Tunus cumhurbaşkanının partisi Mısır’da Mursi’in ordu tarafından devrilmesini demokrasiye indirilmiş bir darbe olarak niteleyerek kınadı. Ancak Suudi Arabistan,Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri Mısır’daki değişimi destekler ve geçici cumhurbaşkanını kutlarken Mursi'yi destekleyen tek Körfez ülkesi olan  Katar da Mısır halkının iradesini desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Mursi’nin devrilmesi Suriye Devlet başkanı Beşar Esat tarafından memnunlukla karşılandı. Esat yaptığı açıklamada Mısır halkının  bir yıllık Mursi döneminde Müslüman Kardeşler’in yalanlarını anlayıp reddettiğini savundu.