ALMANYA'DAN FETHULLAH GÜLEN KARARI

ALMANYA'DAN FETHULLAH GÜLEN KARARI

Türkiye'de fethullah gülen cemaatine yönelik operasyonlar tüm hızı ile sürerken Alman yargısı ilginç bir karara imza attı

A+A-

15 Temmuz başarısız darbe girişimi ardından 1 numaralı sorumlu ilan edilen fethullah gülen ve cemaatine yönelik dikkatler giderek daha çok konuşulmaya başlıyor. Almanya’da Stuttgart Savcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen hareketine yakın firmalara yönelik internet üzerinden boykot çağrısı yapanlar hakkında soruşturma başlattı.

HALKI KIŞKIRTMA SUÇLAMASI

Basına yansıyan haberlere göre, Stuttgart Savcılığı’ndan bir sözcü, 15 kişi hakkında “halkı kışkırtmak” suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Darbe girişiminin ardında Gülen hareketinin olduğunun anlaşılmasıyla, internet üzerinden yapılan paylaşımlarda Gülen hareketine yakın olduğu belirtilen firmaların boykot edilmesi çağrıları yapılmıştı.

Stuttgart Savcılığı, boykot çağrılarını “halkı kışkırtma” olarak değerlendirerek, harekete geçti.

Baden Württemberg Eyaleti Ekonomi Bakanı Nicole Hoffmeister-Kraut (CDU), yasalar çerçevesinde faaliyet gösteren firmalara yönelik boykot çağrılarının durdurulması yönünde çağrıda bulunmuştu.