AKP'nin Ekonomik Mucizesinin Fotoğrafları

AKP'nin Ekonomik Mucizesinin Fotoğrafları

İZMİR'de ekonomik sıkıntılar yüzünden borçlarını ödeyemeyen binlerce kişiye ait icra dosyaları, adliyede İcra Müdürlüğü'nün bulunduğu koridorlarda geçecek yer bırakmadı, yediemin depoları hacizli mallarla dolup taştı.

A+A-
Koridora sığmıyor!
İZMİR'de ekonomik sıkıntılar yüzünden borçlarını ödeyemeyen binlerce kişiye ait icra dosyaları, adliyede İcra Müdürlüğü'nün bulunduğu koridorlarda geçecek yer bırakmadı, yediemin depoları hacizli mallarla dolup taştı. 
 
Bahri KARATAŞ/İZMİR 
13.01.2013 14:02
Ekonomik sıkıntılarla birlikte, İzmir Adliyesi'nde faaliyet gösteren 12 ayrı icra tetkik mercii hakimliği, başta taahhütü ihlal, nafaka ödememe, memur ve imza şikayetlerinden oluşan ceza ve hukuk davalarında 2010 yılında 19 bin 500, 2011 yılında 25 bin dosyaya bakarken, 2012 yılında bu sayı 33 bin 766 dosyaya ulaştı. 
 
İCRA MÜDÜRLÜĞÜ DE DOLDU TAŞTI
 
İzmir'deki 28 icra müdürlüğünün her birine 2012 yılında 32 bin ile 34'er bin arasında icra dosyası geldi. İzmir Adliyesi'ndeki 28 İcra Müdürlüğü'nde 2012 yılında icra takibi sayısı 932 bini buldu. Bu sayı önceki yıldan gelen devirlerle birlikte 1.3 milyonu aştı. Takip dosyalarının başında, bankalardan alınan otomobil, tüketici kredileri, cep telefonu fatura borçları bulunuyor. Cep telefonu davalarını kredi kartı borçarı, esnaf ve kefalete ödenmeyen borçlardan kaynaklanan davalar takip ediyor. 
 
KORİDORA İSTİFLENİYOR
 
İcra müdürlüklerinin kalemlerine sığmayan 1 milyonu geçkin dosya çelik dolaplarda yer kalmayınca koridorlara istiflenerek yerleştirildi. İcra dosyaları ile boğuşan 28 İcra Müdürlüğü'nün bulunduğu koridorlarda geçecek yer kalmadı. Üzüm sergisi gibi yerlere serilen dosyaları gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Sonuçlanan dosyalar, görevliler tarafından alışveriş arabaları ile arşive taşınıyor.
 
BU SORUNA ÇARE BULUNMALI
 
İcra davalarının çokluğundan avukatlar da şikayetçi. İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, banka kredisi, cep telefonu ve kredi kartlarından kaynaklanan davalar sebebiyle avukatların diğer davalara bakamaz hale geldiğini söyledi. Pekdaş, Türk halkının kimlik bunalımı, sosyal patlama ve ruhsal sorunlarının temelinde ekonomik krizin yattığını belirterek, vatandaşların içnde bulunduğu durumla ilgili "Eskiden hacze gittiğimiz zaman esnafın komşusu, eşi, dostu, arkadaşı veya akrabası geliyor, borcu kapatıyordu. Artık kimsede para olmadığı için veya olduğu halde vermek istemediği iş in esnaf borcunu ödeyemiyor. Yediemin depoları hacizli otomobiller ve mallarla doldu taştı. Sokakta, vatandaşları yoldan zorla çevrilip kredi kartı veriyorlar. Burada bankalar da sorumlu. Kredi kartı verilen kişi buna uygun mu değil mi araştırılmalı. Maalesef bunlar yapılmıyor. Borç ödenmeyince de kriz yaşanıyor. Borçlarını ödeyemeyen birçok kişi canına kıydı" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.