AKP'liler Birand'ın imanını kurtarmaya soyundu!

AKP'liler Birand'ın imanını kurtarmaya soyundu!

Arınç: "cenazede bir grup dindar da görünürse onun tezkiyesine vesile olur inşaallah."

A+A-

AKP'liler Birand'ın imanını kurtarmaya soyundu!
Arınç: "cenazede bir grup dindar da görünürse onun tezkiyesine vesile olur inşaallah."
Yusuf Yavuz

Kalp krizinin ardından yaşamını yitiren Gazeteci Mehmet Ali Birand, İstanbul'da bugün toprağa verildi. Türkiye'de özellikle televizyon haberciliğinin en önemli isimlerinden biri olan Birand'ın ardından, iktidar ve muhalefet partileri başta olmak üzere toplumun bir çok kesiminden taziye mesajları yayınlandı.
ARINÇ: 'BİRAND SON RÖPORTAJI BENİMLE YAPMIŞTI'
Ancak Birand'ın ardından yapılan en çarpıcı açıklamalar iktidar kanadından geldi. Geçtiğimiz ay yaşamını yitiren Said Nursi'nin talebelerinden Mustafa Sungur'un nur dersleri verdiği Bedi Dershanesi'ne giderek cemaate başsağlığı dileyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, burada yaptığı açıklamada, Birand'ın son röportajı kendisiyle yaptığını söyledi.
'SAİD NURSİ BELGESELİ KURTULUŞUNA VESİLE OLUR İNŞALLAH'
Risalehaber'de yar alan habere göre, Birand'ın planladığı ve üzerinde çalıştığı belgeseller olduğunu belirten Arınç, "Demokrat bir insandı. İnanmak istiyordu, belki de inanıyordu. Ameli yoktu. Günahkarlığını her zaman söylüyordu. İnanlara saygısı vardı. En son benimle 32. günde röportaj yapmıştı. Sonra bir ekibini bana gönderdi. Bediüzzaman Said Nursi belgeseli yaptığını söylemişti. Bildiğim kadarıya soruları cevapladım. Başka kimlerle konuştu bilmiyorum. Kurtuluşuna vesile olur inşallah. Çok iyi bir gazeteciydi. Bu tartışılmaz. Çok iyi bir belgeselciydi. Bu da tartışılmaz. Bediüzzaman Said Nursî belgeselini Mart ayında onu yayınlamayı düşünüyordu" diye konuştu.
'CENAZEDE DİNDAR BİR GRUP DA GÖRÜNÜRSE...'
Birand'ın cenazesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Arınç,  "Bu tür camia çok yalnız bir camiadır. Arkasından Teşvikiye camisinde namaza katılmasa bile kenarda dizlilirler, kendilerini göstermeye çalışırlar. Ama ikinci gün hiç birisi ortada yoktur. En azından dindar insanlardan bir grup da orada görünürse hem onun tezkiyesine (arınmak-temizlenmek) vesile olur inşallah başkaları için de bir örnek olur. Çünkü insanlar o hayatı yaşayınca ne kadar yalnız olduklarını görüyorlar. Bazen Müslümanlara da gıpta ediyorlar" dedi.
HÜSEYİN ÇELİK: 'ERDOĞANLI YILLAR BELHESELİ HAZIRLIYORDU'
Arınç'ın dünkü tespitlerinin ardından Birand'la ilgili bir başka açıklama da bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'ten geldi. Mehmet Ali Birand'ın hazırladığı Said Nursi belgeselinin tamamlanması temennisinde bulunan Çelik, "keşke insanlar hayattayken de onları daha iyi anlayabilsek ve birbirimizi daha çok sevebilsek. Son olarak iki belgesel hazırlıyordu.  Biri Erdoğanlı Yıllar, diğeri de Said Nursi'yle ilgiliydi. Temenni ederim ki yetiştirdiği talebeler, gazeteciler bu belgeselleri tamamlar ve böylelikle ona karşı vefa borçlarını yerine getirirler,  bu eser de yetim kalmaz'' dedi.
'BEDİÜZZAMAN BELGESELİYLE BOMBA PATLATABİLİR'
Haber 7 yazarı Mustafa Yürekli ise bugünkü yazısında Birand'ın hazırlığını sürdürdüğü Said Nursi belgeseline değinerek, "Mehmet Ali Birand'la birkaç kez görüşmüştük. 'Bediüzzaman Belgeseli' yapım sürecindeyken bir gün beni aradı ve bir görüşme talebinde bulundu.. Bediüzzaman'a ilişkin zihninde beliren meseleleri konuştuk. Bediüzzaman Belgeselini bitirmek üzereydi, 2013 yılının Mart  ayında yayınlamayı planlıyordu. Belgesel ekibi, sonuna getirdiği bu çalışmayı tamamlayıp onun adına ekrana koyacaktır. Mehmet Ali Birand aslında Bediüzzaman Belgeseli'yle medya dünyasında bir bomba patlatabilir; doğrusu bu son çalışmasında Birand'ın manevi yüzünü ve derinliğini görmeyi umut ediyorum. İnancı vardı ki ulaşabildiği herkesten dua istedi. İnançlı kesime hep saygı gösterdi. Hayatını değerlendirirken 'günah' kavramını da kullanmaktan çekinmedi, duyduğu pişmanlığı da gizlemedi. ‘Bediüzzaman Belgeseli’nin kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. 
 
 
 
 
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.