AKP'DEN AÇIKLAMA; DEVLET BAHÇELİ BAŞKAN YARDIMCISI MI OLACAK

AKP'DEN AÇIKLAMA; DEVLET BAHÇELİ BAŞKAN YARDIMCISI MI OLACAK

AKP'li vekil Mehmet Metiner, "Sayın Bahçeli her göreve layıktır, büyük bir devlet sorumluluğu ciddi olan bir siyasetçidir.

A+A-

Erdoğan'ın başkanlık sistemine verdiği desteğin ardından, yapılacak düzenlemede Başkan Yardımcısı olacağı ileri sürülen MHP Lideri Devlet  Bahçeli için AKP'den açıklama yapıldı.

HER GÖREVE LAYIKTIR

AKP Milletvekili Mehmet Metiner, AKP'ye başkanlık desteği veren Bahçeli'ye ilişkin "Sayın Bahçeli her göreve layıktır, büyük bir devlet sorumluluğu ciddi olan bir siyasetçidir" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendilerine büyük destek verdiğini belirten AKP'li vekil Mehmet Metiner, "Sayın Bahçeli her göreve layıktır, büyük bir devlet sorumluluğu ciddi olan bir siyasetçidir. 

Cumhurbaşkanlığına da layıktır. Cumhurbaşkanı yardımcılığına da layıktır" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DEDİĞİMİZ

Metiner, başkanlık sistemine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

Bizim başkanlık sistemi dediğimiz sistem, güçlü bir Cumhurbaşkanlığı sistemidir. 

Yani yönetimin tekleştirildiği, bir siyasal modelden bahsediyoruz. Biz rejim değiştirmiyoruz, hükümet sistemimizi değiştiriyoruz. 

Yani başbakanlığı aradan çıkartıyoruz sadece. Yürütme, yasama, yargı birbirinden bağımsız ama birbirini de aynı zamanda denetleyen kuvvetler ayrılığına dayalı bir yeni model getiriyoruz. 

DEMOKRATİK ZEMİNE ÇEKİLİYOR

Cumhurbaşkanlığı yetkileri de çok da demokratik bir zemine çekiliyor mevcut anayasaya göre cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu yok ama bizim şu an MHP ile birlikte getirdiğimiz hükümet değişikliğinde cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu var. Biz Cumhurbaşkanı seçiyoruz, kral seçmiyoruz, padişah seçmiyoruz.