ADANA'DA İŞ DÜNYASINDA "FETÖ" DEPREMİ; 103 SANIK 37 TUTUKLU

ADANA'DA İŞ DÜNYASINDA "FETÖ" DEPREMİ; 103 SANIK 37 TUTUKLU

Başarısız darbe girişimi ardından yurt genelinde süren operasyonlardan Adana iş dünyasını sarsan operasyonda soruşturma tamamlandı. İşte iddialar

A+A-

Adana Cumhuriyet Savcılığınca 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında "FETÖ" ile bağlantıları olduğu ve örgüte finans sağladıkları iddia edilen patronlarla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.

103 PATRON SORUŞTURMADA 37 Sİ TUTUKLU

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı 37'si tutuklu 103 sanık hakkında "FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütüne finans sağlamak" suçlarından iddianame hazırladı.

İddianamede sanıkların, "terör örgütüne üye olmaktan" 15 yıl, "terör örgütüne finans sağlamak" suçundan da 10 yıl olmak üzere toplam 25 yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.

'BAĞLANTILARI ANLAŞILMASIN DİYE DEMOKRASİ NÖBETİ TUTTULAR'

Bazı patronların darbe girişimi gecesi "terör örgütü ile bağlantılarının olduğunun ve örgüte finans sağladıklarının anlaşılmaması" için ellerine Türk bayraklarını alıp sokaklara çıktığı, bazılarının ise Ankara’ya gidip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde "demokrasi nöbeti" tuttuğu da belirtildi.

SALA VEREN İMAMA MÜDAHELE ETTİ SORUŞTURMADA

Ayrıca, sanık bir müteahhidin oğlunun ise 15 Temmuz gecesi camideki imama müdahale edip sala okumasını engellediği de dosyadaki tutanaklar içinde yer aldı.

Sanık patronların çoğunun örgüt ile bağlantılı derneklere üye oldukları ve belli zamanlarda sohbet toplantıları yapıp himmet adı altında para topladıkları da iddianamede vurgulandı.

İddianamede, bazı patronların örgütün yardımıyla kısa sürede anormal bir şekilde büyümelerine de dikkati çekildi.

54 ŞİRKETİN MAL VARLIKLARI İÇİN İDARİ TEDBİR TALEBİ

Sanık patronlardan ayrı olarak da 54 şirketin mal varlıklarına el konulması için ihtiyati tedbir istenen iddianamede, 42 patron hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

İddianame, Adana'da yeni kurulan ve "terör suçlarına" bakacak olan 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkemece iddianamenin kabul edilmesinin ardından 103 patronun yargılanmasına başlanacak.