ADALET BAKANLIĞINDA "FUAT AVNİ" DEPREMİ

ADALET BAKANLIĞINDA "FUAT AVNİ" DEPREMİ

Ulusal Yargı Ağı Projesi’nde (UYAP) görev alan personele yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların, Fuat Avni Twitter hesabına bilgi sızdırdığı öne sürüldü.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü Fuat Avni soruşturmasında 46 şüpheli gözaltına alındı.

ÖNCEDEN BİLGİ VERİLİYORDU

Şüphelilerin, Gülen Cemaati tarafından yönetildiği iddia edilen ‘Fuat Avni’ adlı Twitter hesabına bilgi aktardıkları ve operasyon yapılacak cemaat mensuplarına önceden bilgi vererek kaçmalarını sağladıkları belirtildi.

BAŞBAKANLIK UZMANI

20 Temmuz’da da, daha önce örgüt üyesi olduğu şüphesiyle pasif göreve alınan Başbakanlık Uzmanı Akif Mustafa Koçyiğit ile İstihbarat Daire Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nde görevli 10 mühendis, Gülen Cemaati’ne bilgi sızdırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Bu haber basında ‘Fuat Avni yakalandı’ başlığıyla kendine yer bulmuştu.

UYAP PERSONELİNE OPERASYON

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre, önceki gün Adalet Bakanlığı ile Türkiye’de her türlü adli yazışmaların üzerinde yapıldığı Ulusal Yargı Ağı Projesi’nde (UYAP) görev alan personele yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların, Fuat Avni Twitter hesabına bilgi sızdırdığı öne sürüldü.

CEMAAT UYAP'I KENDİ İŞLERİ İÇİN KULLANMIŞ

Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan ve isimleri tek tek belirlenen şüphelilerin, yargı sisteminin kalbi olarak nitelenen UYAP’ın çalıştırılmasında kullanılan yasal mevzuata uymadıkları, böylelikle sistemin açıklarını tespit ederek adli soruşturmalara ait bilgilerin usülsüz biçimde Cemaat ile bağlantılı kişi ve gruplara ulaştırdığı belirtildi.