ABD'DEN RUS ELÇİ CİNAYETİNE "GÜLEN'Lİ" TEPKİ

ABD'DEN RUS ELÇİ CİNAYETİNE "GÜLEN'Lİ" TEPKİ

Abd Dışişleri sözcüsü John Kirby'den öldürülen Rus Elçi Karlov'a ilişkin Fethullah Gülen'li tepki geldi.

A+A-


Rus Büyükelçi Karlov'un Polis memuru Mevlüt mer Altıntaş tarafından öldrülmesi ardından başlatılan "Fetöcü" söylentilerine ABD devletininde eklenmesi rahatsızlık yarattı. Konu ile ilgili olarak, Dışişleri sözcüsü Kirby "Rahatsızlığımızı Türkiye'ye ilettik" dedi. Kirby'nin açıklamasında, Fethullah Gülen ile aynı sözcükleri kullanmasıda dikkat çekti.

TÜRKİYE'YE İLETTİK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastın ardından Türkiye’de, ABD ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından duydukları rahatsızlığı ABD'nin Türk yetkililere ilettiğini açıkladı. 

ÇAVUŞOĞLU'NA SÖYLEDİK

Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında konu ile ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, konunun Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı telefon görüşmesinde gündeme getirildiğini belirterek 'Dışişleri Bakanımız Kerry, Fethullah Gülen ABD'de yaşıyor diye, ABD'nin gizli ya da açıktan dünkü korkunç suikasta karıştığı ya da destek verdiği yönünde Türkiye’de kullanılan söylemlerle ilgili kaygıları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na iletti" dedi. 

GÜLEN'DE KOMİK VE SAÇMA OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ

ABD'nin suikastla ilintilendirilmesini 'komik ve saçma' olarak nitelendiren Kirby, "Bu söylemler kesinlikle yanlış, hiç bir temeli yok, Bakan Kerry, Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelerde bunu açık bir biçimde belirtti" diye konuştu.

ARKASINDA KİM VAR BİLMİYORUZ

Olayla ilgili olarak aktif bir soruşturma sürdüğünü dile getiren Kirby, "Bu kişinin arkasındaki motivasyonların ne olduğunu ben bilmiyorum, sizin de bildiğinizi sanmıyorum. 

Demek istediğim, büyükelçiyi vurduktan sonra bağırarak konuştuğunu sizler gibi ben de gördüm. Ancak araştırmacıların işlerini yapmalarına izin vermeliyiz. 

1-224.jpg

KANITLARIN NE OLDUĞUNU ANLAYALIM

Onlara izin vermemiz gerekiyor ki bir takım çıkarımlar yapmadan önce gerçeklerin ne olduğunu kanıtların ne olduğunu anlayalım. 

Fakat Amerika Birleşik Devletleri'nin herhangi bir şekilde bu suikastı desteklediği ya da bunun arkasında ya da dolaylı olarak dahil edildiği fikri kesinlikle komik" dedi.

 

 

   DESTEK OLUN TÜRKİYE GERÇEKLERİ BİR "TIK" İLE ÖĞRENSİN

gercekler-icin-001.jpg