ABD'DEN FETHULLAH GÜLEN İADESİ AÇIKLAMASI

ABD'DEN FETHULLAH GÜLEN İADESİ AÇIKLAMASI

15 Temmuz gecesi başlatılan ancak başarısız olan TSK içerisinde yapılanmış bir gurubun darbe girişimine ABD desteği olduğuna ilişkin AKP imalarının geldiği son noktada ABD kesin tavrını netleştirdi.

A+A-

Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin henüz kendilerine resmi bir talebin gelmediğini ifade eden Kerry, "ABD kimseyi saklamıyor ya da  kimseye bir şey temin etmiyor.

KANITLARINIZI SUNUN İADE EDELİM

Söylediğimiz şey şudur, bize kanıtlarınızı sunun.  Bizim de bununla ilgili iadenin şartlarını karşılayacak sağlam yasal bir zemine  ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

TÜRK YETKİLİLER DOSYALARI ABD MAKAMLARINA SUNACAKLAR

Kerry, Türk yetkililerin söz konusu dosyaları hazırladıklarını ve en  kısa zamanda ABD adli makamlarına sunacaklarını söylediklerini de dile getirdi.

Kendilerine yasal başvurunun ulaşmasını beklediklerini söyleyen Kerry,  söz konusu kanıtların iadeyi mümkün kılacak şartlara uyup uymadığını  değerlendireceklerini vurguladı.

TÜRK HÜKUMETİ SORUŞTURMAYI YAPIYOR

Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili detayları bilmediklerini, Türk  hükümetinin gerekli soruşturmayı yaptığını ve sorumluların bulunacağını belirten  Kerry, darbe girişimiyle hiçbir ilgilerinin olmadığını belirtti.

TÜRKİYE IŞİD GÜVENCESİ VERDİ

IŞİD'le mücadele çerçevesindeki operasyonların kısa zamanda normale  döneceğine inandığını ifade eden Kerry, "Türkiye, IŞİD'le mücadelede kapsamındaki  taahhütlerini yerine getireceği konusunda bize güvence verdi." dedi.

SAVUNMA BAKANI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ABD'YE GİDİYOR

Önümüzdeki hafta içinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli  Savunma Bakanı Fikri Işık'ın ABD'yi ziyaret edeceğini dile getiren Kerry, her iki  bakanla tüm konuları detaylı bir şekilde ele alma imkanı bulacaklarını da  kaydetti.