"5 MİLYON RUS GELİYOR" DENİLDİĞİ GÜN AÇIKLANAN RAKAMLAR KORKUTTU

"5 MİLYON RUS GELİYOR" DENİLDİĞİ GÜN AÇIKLANAN RAKAMLAR KORKUTTU

İktidara yakın Sabah gazetesinin Antalya'ya 5 milyon Rus geliyor manşeti attığı gün açıklanan gelmeyen turist rakamları korkuttu

A+A-


Sabah Gazetesinin "Rusya'dan 5 milyon Turist Gelecek" manşeti attığı gün yapılan turist sayısı açıklamasında % 8 oranında azalma tespit edildiği açıklandı. Dha'nın haberine göre, havaalanı verilerine dayandırılan bilgilerde Ocak ayında gelen turist sayısı 67 Binde kaldı

GEÇEN YIL DAHA FAZLAYDI

Antalya'ya ocak ayının 24 gününde gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azaldı.
Turizmciler, ocak ayı verilerinin sezon açısından çok önemli olmadığını belirtti. 

YILLIK DÜŞÜŞ % 43 OLDU

Turizmde 2016 yılını yüzde 43 düşüşle kapatan Antalya, 2017'nin ilk ayındaki göstergelere bakıldığında 2016'dan da kötü bir tabloyla karşı karşıya. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, 24 Ocak günü itibariyle Antalya Havalimanı'na gelen turist sayısı 67 bin 690'a ulaştı. 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 8'lik gerileme yaşandı. 

RUSLARIN OLMADIĞI BİR DÖNEM

Turizm sektörü temsilcileri, Ocak ayı verilerinin sezon açısından çok önemli olmadığına dikkat çekerek, bu yılki toplam rakamın geçen yılın üzerinde gerçekleşeceğinden umutlu olduklarını açıkladı. Bu dönemde düşüklük yaşanacağı beklentileri olduğunu belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, ancak Ocak ayının Rusların olmadığı bir dönem olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde ağırlıklı golf ve futbol turizminin öne çıktığını anlattı. Duran şöyle dedi:

GEREKÇLER ŞÖYLE SIRALANDI

"Zaten futbol pazarında daralma var. Avrupalılar çok fazla tercih etmedi. Artı golf pazarında da yüzde 60- 65'e varan durgunluk var. Bu genele vurulduğunda yüzde 8 çok korkulacak bir rakam değil. Ocak ayı zaten sakin bir dönem. Ama tatil amaçlı bakılırsa aşağı yukarı aynı seviyede seyrediyor. Buradaki asıl kayıp tamamen spor turizmi golf ve futboldan kaynaklanıyor." 

SABAH SADECE 5 MİLYON RUS GELECEK DİYOR

2016'yı bir önceki yıla göre yüzde 43 oran ve 4 milyon 693 bin turist kaybıyla kapatan Antalya'ya, geçen yıl 6 milyon 181 bin ziyaretçi geldi. Menderes Türel'in 2 kez yaptığı ihalede alıcısı bile çıkmayan Konyaalti Projesini sabah gazetesi 2 sayfa haber yapmış, Aantalya'yı geleceğin Barseleno'su ilan etmişti. Menderes türel ise bir konuşmada "Antalya Turist dolu" açıklaması yapmıştı.

İŞTE O MANŞET

3-161.jpg

Ukrayna'nın turist çekmek için bulduğu yöntem nefes kesiyor

Ukrayna'nın turist çekmek için bulduğu yöntem nefes kesiyor

Gidenler bilir Sosyalist Dönemde Ukrayna ve diğer Sovyet ülkelerinde sokakları kent merkezinde iş yerlerinde çalışanlar temizlerlerdi.

ANTALYA'DA MARKETE SOYGUN DEHŞETİ KAMERADA

ANTALYA'DA MARKETE SOYGUN DEHŞETİ KAMERADA

Bin 200 TL'yi alan soyguncu kısa sürede gözlerden kayboldu. Polis ekipleri markette inceleme yaparken, çalışanlar ise büyük korku yaşadı.

İlgili Haberler