15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINACAK

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak. Sözleşmeli öğretmenlikte aranan şartlar ne? Atamalar ne zaman yapılacak? Ön başvurular 8-11 Ağustos tarihleri arasında kabul edilecek. KPSS'den 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar başvuru yapabil

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 bin sözleşmeli öğretmenliğe başvuru ve atama duyurusunu açıkladı.
2016 Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar başvuru yapabilecek.
Bu adaylar sözlü sınava alınacak ve başarılı olanlar arasından, puan üstünlüğüne göre tercihler alınıp atamalar gerçekleştirilecek. 
Sözlü sınavlar 15-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Atama sonuçları da 10 Ekim'de netleşecek.
15 bin sözleşmeli öğretmen 4 yıl boyunca atandıkları yerde görev yapacak.
BAŞVURU ŞARTLARI 

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.
2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır)
3. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak.
4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak.
5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak.
6. 2016 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak.
7. Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak.
8. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

ntv