WHO DİKKAT DEDİ; HER YIL 250 BİN KİŞİYİ ÖLDÜREN HASTALIK

WHO DİKKAT DEDİ; HER YIL 250 BİN KİŞİYİ ÖLDÜREN HASTALIK

Gelişmekte olan ülkelerde endüstriyel kirlilik , egzoz ve sigara kullanımına bağlı olarak her geçen gün artan astım hastalığının ölüm nedenleri içerisinde hızla yükseldiği açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülen hastalığın en fazla çocukları etkilediği vurgulanan açıklamada, "Modern hayatın önemli bir sağlık sorunu olan astım, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'de yapılan araştırmalarda, nüfusun yaklaşık yüzde 5'inin astım hastası olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de her 12 erişkinden ve 7 çocuktan birini etkileyen, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülüp, her yıl 250 bin ölüme yol açan astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulur." ifadelerine yer verildi.

3 HAFTADAN UZUN SÜREN ÖKSÜRÜK

Açıklamada, belirtileri arasında nefes darlığı, 3 haftadan uzun süren öksürük, göğüste ıslık sesiyle tıkanıklık hissi olan astımın, ataklar halinde seyrettiğine işaret edildi.

YATAK ODASINDA, KILIF, ÇARŞAF SIK SIK DEĞİŞTİRİLMELİ

Astım tanısı için hastanın şikayetlerinin yanında bazı test ve tetkikler yapıldığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

SOLUNUM TESTİ

3245.jpg

"Bu test ve tetkikler zor ve acı verici değildir. Solunum testi başta gelir. Bu testle akciğerlerin ne kadar hava alıp verdiğine bakılır. Ayrıca kan testleri ve deri testleri yapılır. Allerjik rahatsızlıkları olan hastaların bulunduğu oda muhakkak havalandırılmalı ve sürekli olarak temiz tutulmalıdır. Yatak odasında bulunan kılıf, çarşaf gibi ürünler düzenli olarak değiştirilmeli ve sık sık yıkanmalıdır.

SİGARA

08d302bd09054273971e5258ea5eef0e.jpg

Sigara dumanı astımlılar için çok tehlikelidir, içilmemeli ve aynı ortamda bulunulmamalıdır. Astım kronik hastalık olduğu için düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Düzenli yapılan egzersiz ve spor faaliyetleri de astım hastalığını kontrol altında tutar."

Açıklamada astımın artık tedaviyle kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğu ve düzenli ilaç kullanımıyla hekim kontrolünün tedavideki önemli faktörler arasında bulunduğu aktarıldı. 

Kaynak:Haber Kaynağı