TÜRKİYE'DE ÇOK SATAN BEBEK PUDRASI KANSER YAPTI

TÜRKİYE'DE ÇOK SATAN BEBEK PUDRASI KANSER YAPTI

Kanser yapan marka Türkiye'de de en çok satan bebek pudraları arasında zirveye oynuyor.

ABD'li ilaç ve kozmetik üreticisi Johnson&Johnson, ürünleri arasında bulunan bebek pudrasını kullandığı için kansere yakalanarak hayatını kaybettiği öne sürülen kadının ailesine 72 milyon dolarlık tazminat ödemeye mahkum edildi. Kanser yapan marka Türkiye'de de en çok satan bebek pudraları arasında zirveye oynuyor.


BBC’nin haberine göre, ABD’de Missouri eyalet mahkemesi, Amerikalı ünlü ilaç ve kozmetik firmasının ürünlerinden bebek pudrasını yıllarca kullanmasının ardından yumurtalık kanserine yakalanan ve 62 yaşında hayatını kaybeden Jackie Fox’un ailesine tazminat ödenmesine hükmetti.

Fox ailesinin avukatları, şirketin bebe pudrası kullanmanın kanser riskini artırdığını bilmesine rağmen tüketicilere gereken uyarıları yapmadığını öne sürdü. İlaç şirketi yetkilileri ise bu iddiaları reddederek kararı temyize götüreceklerini söyledi. Ülkede bebek pudrasının kanser riskini artırdığı iddialarıyla açılan en az bin dava olduğu belirtiliyor.

Standord Üniversitesinden hukuk profesörü Nora Freeman Engstrom, yaptığı açıklamada, bu davada verilen kararın birçok davaya örnek teşkil edeceğini söyledi.