Şiir'in Büyük Kaybı

Şiir'in Büyük Kaybı

Küçük İskender'e geçen Yıl İleri Derecede Kanser Teşhisi Konmuştu

Çağdaş Türkiye edebiyatının önde gelen isimlerinden 55 yaşındaki şair yazar Küçük İskender sabaha karşı evinde yaşamını yitirdi. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserleri bulunan Küçük İskender’e, geçtiğimiz yıl ileri derecede kanser teşhisi konmuştu. Şair, Bodrum'daki evinde hastalığıyla mücadele ediyordu.

Artı TV'de Derya Diblen ile Nazım Alpman'ın sunduğu "Gün Başlıyor" programına canlı bağlanan şair Şükrü Erbaş Küçük İskender'in hayatını kaybettiğini bildirdi. 

ŞAİR ŞÜKRÜ ERBAŞ: EN İYİMİZ, EN ÜRETKENİMİZDİ

"İskender bizim şiirimizin en iyi, en çalışkan, en aykırı şairlerindendi. Son derece üretken ve bunu hayata geçiren birisiydi. Sadece şiiriyle değil, toplumsal olaylara karşı duruşuyla da örnek bir insandı" diyen Erbaş, şairin son anına kadar edebi çalışmalarını devam ettirdiğini anlattı. 

'HASTAYKEN BİLE ŞİİR KONUŞUR, ŞAKALAR YAPARDI'

"Hasta halinde, o durumda bile şakalar yapan, şiir konuşan bir insandı" diyen Erbaş, İskender'in vasiyetinin Bodrum'da defnedilmek yönünde olduğunu aktardı. 

Birçok edebi türde sevilen eserler veren Küçük İskender,

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

1964 yılında İstanbul'da doğan Küçük İskender, Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfta okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

İskener’in şiirleri Kanada'da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poseia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı.

2001 yılında Almanya'da, 2002 yılında Hollanda'da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005'te Avusturya'da, 2007'de Makedonya'da, 2008'de İsveç'te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi.

2004'te NewYork'ta ve Kuzey Coralania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu.

2006'da “İskender'i Ben Öldürmedim” adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı.

2014'te Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender'e verildi. Jüri ödülün gerekçesini "Türk Şiiri'ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık" olarak özetledi.

Şair, 2017’de de Necatigil Şiir Ödülü’ne layık görülmüştü. 

En son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşan Küçük İskender, kanserle mücadele ettiği Bodrum'da şair Şükrü Erbaş ile birlikte "Tirhandil" adlı şiir duvar gazetesinde edebi çalışmalarını devam