Savcıdan; Tarkan İçin Şok Talep

Savcıdan; Tarkan İçin Şok Talep

Tarkan'ın uyuşturcu davasında savcı mütalaasını açıkladı.Mahkeme nin savcının talebi doğrultusunda karar vereceği sanılıyor.

A+A-
Savcıdan Tarkan için şok talep!
Tarkan'ın uyuşturcu davasında savcı mütalaasını açıkladı.
Mahkeme nin savcının talebi doğrultusunda karar vereceği sanılıyor.
SAVCI, TARKAN’A TEDAVİ VE DENETİMLİ SERBESTLİK İSTEDİ

Ünlü şarkıcı Tarkan'ın da aralarında bulunduğu 17 sanık hakkında "kullanmak için uyuşturucu madde satın almak, uyuşturucu madde satmak ve bulundurmak" suçlamalarına ilişkin açılan davada savcı mütalaasını açıkladı. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 17 tutuksuz sanıktan sadece sanık Kubilay Keskin katıldı. Tarkan Tevetoğlu'nun da aralarında bulunduğu 16 sanığı ise avukatı temsil etti. Duruşmada savcı Hüseyin Kaya esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.
 
"TARKAN'DA 12,5 GRAM ESRAR BULUNDU"
 
Mütalaada Tarkan'ın evinde gözaltına alındığı, evinde yapılan aramalarda elbise dolabının içindeki çelik kasada 2 adet poşet içinde 8 gram, hediyelik eşya kutusu içinde 1,5 gram ve el çantası içinde de 3 gram olmak üzere toplam 12,5 gram esrar bulunduğu belirtildi.
 
Savcı, aralarında Tarkan Tevetoğlu'nun da bulunduğu 6 sanık hakkında TCK'nın 191/2. maddesi gereğince tedavi ve denetimli serbestlik uygulanmasını talep etti. Savcı mütalaasında 7 sanık için de 'uyuşturucu satmak ve tedarik etmek" suçlarından ceza isterken, 4 sanığın da 'uyuşturucu ticareti" beraatini talep etti. Sanıklara esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmaları için dava ertelendi.
 
DAVA KONUSU NEYDİ
 
Pop müzik sanatçısı Tarkan’ın da aralarında bulunduğu 2'si tutuklu 17 sanık hakkında "uyuşturucu madde bulundurma, kullanma, satma ve satılmasına aracılık etme" suçlamalarıyla 2011 yılında açılan davanın karar aşamasına gelinmişti,
 
TARKAN DURUŞMAYA GİTMEMİŞTİ
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Recep Aytek ve Abdulmelik Geniş ile tutuksuz sanıklar Kubilay Keskin, Bekir Saçar, Gökhan Yüzbaşıoğlu, Fiona Heriş, Fuat Seyhan, Selman Güngör Şener katıldı. 
 
Aralarında Tarkan Tevetoğlu'nun da bulunduğu 9 tutuksuz sanık ise duruşmaya gitmedi. Tarkan’ın avukatı Günsel Dede, müvekkilinin işleri nedeniyle yurt dışında olduğunu belirten mazeret dilekçesini mahkemeye sundu. Duruşmada, tutuklu sanık Recep Aytek'in savunmasının alınmasına geçildi. 
 
TARKAN’IN 2 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU
Evinde esrar maddesi ile yakalanan şarkıcı Tarkan hakkındaki ilk soruşturmaya Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bakmıştı. Özel yetkili savcılığın görevsizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na göndermesinin ardından 17 sanık hakkında iddianame düzenlenmişti. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi de suçun örgütlü olarak işlenmiş olduğu gerekçesiyle dosyayı Özel Yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Dosyayı inceleyen İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi de suçun “iştirak halinde bireysel suç" olduğunu bildirerek görevsizlik kararı vermişti. Mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın çözümlenmesi için dosya Yargıtay’a gönderilmişti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 9 ay sonra davanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vermişti. Tarkan’ın, "Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak" suçundan 2 yıla kadar hapsi isteniyordu. 
 
DOSYA AYRILSIN TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ 
Öte yandan Tarkan’ın avukatları ünlü sanatçının hakkında sadece uyuşturucu kullanmak suçundan iddianame hazırlandığını, bu nedenle de dosyanın ayrılarak sulh ceza mahkemesine gönderilmesi talebinde bulunmuştu. Ancak mahkeme bu talebi reddetmişti.