ŞANLIURFA'DA 98 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

ŞANLIURFA'DA 98 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Yeşilurfa İlk ve Orta Okulu'nda taşımalı eğitim gören öğrencileri, okulda tavuk, makarna ve çorbadan oluşan akşam yemeği hastanelik etti.

Şanlıurfa’da, bir okulda yedikleri yemekten zehirlenen 98 öğrenci, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle kentteki hastanelere kaldırıldı.
Olay, merkez Haliliye ilçesine bağlı Germüş Mahallesi'ndeki 319 öğrencisi bulunan Yeşilurfa İlk ve Orta Okulu’nda meydana geldi. İddiaya göre, taşımalı eğitim gören öğrenciler, okulda tavuk, makarna ve çorbadan oluşan akşam yemeğini yedi. Yemeği yedikten sonra sabah saatlerinde mideleri bulanan ve kusmaya başlayan çocukları fark eden öğretmenler, okul servislerine bindirdikleri öğrencileri, kentteki hastanelere götürdü. Hastanelerin acil servislerde öğrencilere, serum tedavisi uygulandı. Çocukların zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını öğrenen veliler, acil servislere akın etti.  Yemekten zehirlenen bir öğrenci, ‘Dün akşam bize tavuk ve çorba yemeğini verdiler. Ben de o yemeği yedim. Sabaha kadar uyumadım. Okula geldiğimde midem iyice bulandı, kusmaya başlayınca öğretmenimiz bizi hastaneye getirdi” dedi.
Çok sayıda öğrencinin zehirlenme belirtisiyle hastaneye kaldırıldığını söyleyen bir öğrenci velisi, ‘Okula dışarıdan tabldot yemek geliyor. Oğlum her defasında bu okulda yemek yediğinde yemeklerin çok kötü olduğunu söylüyordu. Hiç temizlik ve hijyen kurallarına uyulmuyor. Denetimi yapılmıyor. Bugün onlarca öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye getirildi. Bunun sorumlularının cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.
Öte yandan 98 öğrencinin zehirlenme şüphesiyle hastanelerde tedavi altına alındığını öğrenen Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, hastaneye giderek öğrencilerin durumu hakkında doktorlardan bilgi aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yaşanan zehirlenmeye ilgili olarak okulda incelemede bulunduklarını, yemeklerden numune alındığı belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı