RAHAT BİR UYKU İÇİN ÖNERİLER

RAHAT BİR UYKU İÇİN ÖNERİLER

Düzenli uykunun sağlık için düzenli beslenme ve fiziksel aktivite kadar önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, özellikle elektronik aletlerin uyku kalitesini düşürdüğünü kaydetti.

Uykuya dalmakta, uykuyu sürdürmekte ve sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız, sabahları yorgun uyanıyorsanız sebebi elektronik cihazlar olabilir.

UYKU ZİHNİN VE BEDENİN KENDİNİ YENİLEME SÜRECİDİR

Son dönemde uykusuzlukla ilgili şikayetler arttı. Kış aylarının yarattığı olumsuz psikolojik etkenler, aşırı kafein tüketimi, stres, sigara ve elektromanyetik kirliliği uykusuzluk nedenleri olabilir. Geceleri uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sorunu çeken kişilerin bu nedenleri elemine ederek kendilerine daha çok hangisinin etki ettiğini kendileri de tespit edebilir. Özellikle fazla elektromanyetik yüklenimi hem uykuya dalmayı, hem de dinç bir şekilde uyanmayı zorlaştırır.

ELEKTRONİK CİHAZLAR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ ZAYIFLATABİLİR

İyi beslenmenize, hareketli bir yaşam sürmenize rağmen yine de sürekli yorgun ve zor uyanıyorsanız sebebi telefon, bilgisayar, televizyon ile çok zaman geçirmeniz ve özellikle bunları yatak odanızda bulundurmanız olabilir. Vücudumuzun kaldıramayacağı kadar elektromanyetik kirlilik, oluşturduğu hücresel stres nedeniyle bağışıklık sisteminin gücünü kaybetmesine, kendimizi yorgun ve halsiz hissetmemize ve verimliliğimizin düşmesine neden olur. Odaklanma, konsantrasyon sorularını ve daha pek çok hastalığı beraberinde getirir.

DOĞAL TAŞLARI DA ODADAN ÇIKARIN

Yatak odasında ve yakın çevresinde açık durumda cep telefonu, televizyon, bilgisayar bulundurulmaması, yine birer elektromanyetik dalga kaynağı olan doğal taşlı takıların da oda dışında depolanması gerekiyor. En azından yılda bir kez elektromanyetik arınma programı uygulamayı, uykuya dalmayı kolaylaştırmak için telefonla oynamak yerine doğanın sunduğu imkanlardan yararlanılmalı. Bunlar dışında beslenmenizde de Ilık süt, ayran, papatya çayı, melisa çayı, muz, badem, keten tohumu, bal, kayısı, kavun gibi gıdalara yer vermelisiniz.
 

Kaynak:Haber Kaynağı