ORHAN GENCEBAY: 12 EYLÜL'E ALLAH RAZI OLSUN DİYENLERDENİM

ORHAN GENCEBAY: 12 EYLÜL'E ALLAH RAZI OLSUN DİYENLERDENİM

Orhan Gencebay, "12 Eylül'de ben de 'Allah razı olsun' diyenlerdendim. Topun ağzındaydık" dedi.

Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan Orhan Gencebay'ın röportajından öne çıkan satır başları:

"BEN AKIL VE DUYGUNUN ÖZGÜR OLMASINI SAVUNUYORDUM"

-Yılbaşının sizin için özel bir anlamı var mı?

Yılbaşlarında bir yıl daha kazandığımızı düşünür, mutlu olurum.

-Yıllarca TRT’de yasaklıydınız. Sadece yılbaşı gibi özel gecelerde ekrana çıkmanıza müsaade ediyorlarmış. Nasıldı o günler?

Çok ilginç olaylar yaşadım. Aslında bir ara TRT sanatçısıydım. İlkeler konusunda anlaşamadık. Ben akıl ve duygunun özgür olmasını savunuyordum. Tabulara karşıydım. 10 ay çalışıp ayrıldım. Sonra halkımızın ilgisi bana dünya çapında bir şöhret sağladı. İlgi o kadar büyüktü ki TRT özel günlerde beni çıkarmak zorunda kalıyordu.

HALKIN YÜZDE 98'İ ALLAH RAZI OLSUN DEDİ

-70’li yıllar sizin için altın yıllardı ama ülke için pek öyle değildi galiba...

70’lerde sağcı solcu ayrımı başladı. Binlerce insanımız öldürüldü. 10 binlerce insanımız yaralandı. Bu olayların bedelini acı şekilde ödedik. Demirel-Ecevit koalisyonu vardı. 6-7 ay cumhurbaşkanı seçilemedi. 11 Eylül akşamına kadar 115 tur yapıldı. 12 Eylül’de darbe oldu. Darbe yapıldığı gün halkımızın yüzde 98’i “Allah razı olsun” dedi. Çünkü can güvenliği yoktu.

12 EYLÜL'E ALLAH RAZI OLSUN DİYENLERDENİM

-Siz nasıl karşılamıştınız 12 Eylül Darbesi’ni?

Ben de “Allah razı olsun” diyenlerdendim. Topun ağzındaydık. Can güvenliğimiz gitmişti. Kolay kolay evimize gidemiyorduk.

-Şimdi dönüp baktığınızda “Darbe iyi oldu” mu diyorsunuz yani?

Darbe olana kadar çektiğimiz olumsuzları düşünerek konuşuyorum. Gençler bunu hiç bilmezler. Darbe öncesini ve sonrasını ayrı ele almak gerekiyor. Darbeden sonra yıllar içinde acı olaylar oldu. Hiçbirini tasvip etmedik. O ayrı konu...