Meğer Başbakan 150 Milyona Kızmış

Meğer Başbakan 150 Milyona Kızmış

TELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRÜ:’MUHTEŞEM YÜZYIL’I 150 MİLYONA YAKIN KİŞİ İZLİYOR’

A+A-
TELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRÜ:’MUHTEŞEM YÜZYIL’I 150 MİLYONA YAKIN KİŞİ İZLİYOR’
 
EDİRNE
KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri'nde 150 milyona yakın kişinin izlediğini tahmin ettiklerini söyledi.
 
Genel Müdür Abdurrahman Çelik, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Meriç Köprüsü Konuşuyor' adı verilen konferansa konuşmacı olarak katıldı. Yaratıcı ekonominin en önemli kalemlerinin başında dizi sektörünün geldiğini belirten Çelik, Türkiye'nin 76 ülkeye dizi ihraç eder duruma geldiğini ve son yıllarda 'Gümüş', 'Kaybolan Yıllar' ve 'Muhteşem Yüzyıl' isimli dizilerinin birçok çok ülkede izlendiğini söyledi. 2010 yılı sonu itibarıyla dizilerden 65 milyon dolar ihracat geliri olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:
 
"2012 yılında 90 milyon dolar civarına çıkacak. Daha önce dizi başı cüzi miktarlarda bir gelir elde edilirken, bugün yaklaşık olarak bölüm başı 60-120 bin dolar arası gelir elde ediliyor. Hatta şu anda 200 bin dolara çıkan bazı dizi bölümlerimiz bulunmakta. Ülke açısından çok sevindirici bir durum. En önemlisi de ülkemize katkısı. Ortadoğu'da yayınlanan 'Gümüş' ve 'Kaybolan yıllar' adlı Türk dizileri, özellikle 'Gümüş', Ramazan ayından önce gösterildiği Ortadoğu'da 85 milyon izleyiciye ulaşmış durumda. 'Kaybolan Yıllar' adlı dizi de 65 milyon izleyiciye ulaşmış durumda. 'Muhteşem Yüzyıl'ı şu an Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri'nde 150 milyona yakın kişinin izlediğini tahmin ediyoruz. 2006'da 1 saatlik bile ihracat yokken, 2011 yılı sonu itibarıyla 10 bin 500 saat dizi ihracatı yapmış durumdayız.'' 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.