Kanseri karbonatla tedavi etmeye kalkan doktora hapis cezası

Kanseri karbonatla tedavi etmeye kalkan doktora hapis cezası

Beyin tümörü olan kanser hastası 27 yaşındaki gence karbonat enjekte ederek ölümüne neden olan doktora yıl 6 ay hapis cezası verildi.

A+A-

Hukukun üstünlüğün olduğu ülkelerde kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor. BBC'den Pınar Övgü'nün haberine göre, İtalya'da bir doktor hastasına bilimsel hiç bir değeri olmayan tedavi yöntemi uyguladığı için 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. İşte olayın ayrıntıları.

KARBONATLA KANSER TEDAVİSİ YAPTI

Kanseri sodyum bikarbonatla (kabartma tozu) tedavi ettiğini iddia ederek bir hastasının ölümüne neden olan İtalyan doktor Tullio Simoncini 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tullio Simoncini, kanserin bir tür mantardan kaynaklandığını ve sodyum bikarbonat enjeksiyonuyla tedavi edilebileceğini iddia ediyordu.

ÖNCE MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

Uyguladığı tedavi yönteminin bilimsel olmaması ve kasıtsız adam öldürme suçlamaları üzerine Simoncini 2006'da meslekten ihraç edilmişti.

Bunun üzerine Arnavutluk'ta doktorluk yapmaya başlayan Simoncini, sodyum bikarbonatlı kanser 'tedavisini' bu ülkede sürdürmeye devam etti.

BEYİN TÜMÖRÜNE KARBONAT

Metabolik alkaloza neden oldu
İtalyan basınındaki haberlere göre 2012'de beyin tümörü teşhisi koyulan 27 yaşındaki İtalyan Luca Ernesto Olivotto da, internette yaptığı araştırmada "Simoncini metodu" denilen bu "tedavi yöntemini" keşfetti.

Olivotto'nun detaylı bilgi almak için irtibata geçtiği Tullio Simoncini, bu tedavi yönteminin "yüzde 70 oranda hayat kurtardığını ve yan etkilerinin çok az olduğunu" söyledi. Bunun üzerine Olivotto, Simoncini metodunu denemek için Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gitti.

Simoncini'nin damardan sodyum bikarbonat enjekte ettiği Olivotto iki gün sonra ağır metabolik alkaloz (kandaki ve öbür vücut sıvılarındaki asit düzeyinin aşın derecede düşük ya da alkali düzeyinin çok yüksek olması) nedeniyle hayatını kaybetti.

ÖLÜMÜNDEN SONRA DAVA AÇILDI

Olivotto'nun ölümüyle ilgili Roma'da açılan davada karar hafta içinde açıklandı. Mahkeme, Simoncini'yi ölüme sebebiyet vermek ve görevini kötüye kullanmaktan suçlu bularak 5 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

Canan Karatay'dan grip aşısı ve protein tozu açıklaması

Canan Karatay'dan grip aşısı ve protein tozu açıklaması

Prof. Dr. Canan Karatay’ın grip aşılarının bulunan alüminyum ve cıva'nın Alzheimer hastalığına yol açtığını söylemişti. Karatay, çoğunlukla sporcuların kullandığı protein tozlarının da zararlı olduğunu söyledi

Mikrodalga fırını çok kullananlar izlesin

Mikrodalga fırını çok kullananlar izlesin

Yediğimiz içtiğimiz her şeyi ısıtmak için Mikrodalga Fırın kullanıyoruz peki zararlarının farkında mıyız ?

İlgili Haberler