KANSERDE UMUT VERİCİ BULUŞ

KANSERDE UMUT VERİCİ BULUŞ

Bazı immunoterapi yöntemleri ile bazı hastalarda mucizevi sonuçlar alındığı, kanserin tamamen kaybolduğu biliniyor.

Londra Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, tümörlerin en zayıf noktalarını oluşturan "tümör belirteçlerini" saptamanın yolunu buldu

UMUT VERİCİ GELİŞME

Bilim insanları, bağışıklık sistemini kanseri yok etmeye yönlendirecek bir metod bulduklarına inanıyorlar. BBC Türkçe'nin haberine göre; araştırmacılar bu belirteçleri ortaya çıkararak bağışıklık sistemine "hedef göstermeyi" planlıyor.

ÖZEL AŞILAR GELİŞTİRİLECEK

Böylece, her bir hastaya özel aşılar geliştirerek kanserle mücadelenin mümkün olacağına inanıyorlar. Ancak ayrıntıları Science dergisinde yayınlanan bu yöntemin pahalı olacağı ve henüz hastalar üzerinde denenmediği bildiriliyor. Araştırmacılar iki yıl içinde hastalar üzerinde denemelere başlamayı umuyor.

KEMO TERAPİ DÖNEMİ BİTECEK Mİ

Kemoterapiden farklı bir yöntem olan bağışıklık tedavisi (immunoterapi) bir süredir uygulanan ve farklı ilaçları geliştirilen bir yöntem. Bazı immunoterapi yöntemleri ile bazı hastalarda mucizevi sonuçlar alındığı, kanserin tamamen kaybolduğu biliniyor. Bu yöntemler genelde bağışıklık sisteminin işini yapmasını engelleyen unsurları ortadan kaldırarak, kanserle vücudunun kendisinin savaşmasına imkan tanıyor.

asilar.jpg

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ SAVAŞACAK

BBC'nin sağlık muhabiri James Gallagher bunu "bağışıklık sistemine fren etkisi yaratan unsurları ortadan kaldırmak" olarak özetliyor. Yeni yöntem ise "bağışıklık sisteminin direksiyonunu ele geçirmeye" benzetilebilir.
Araştırmacılar hem fren mekanizmasını ortadan kaldırıp hem de direksiyonu ele geçirirlerse, pekçok kişinin hayatını kurtarabileceklerine inanıyorlar.

UCUZLAYACAK

bagisiklik-sistemi-kirmizi-kan-hucreleri.jpg

Çalışmaya mali destek sağlayan Cancer Research UK vakfından Profesör Peter Johnson, laboratuvar deneylerinde etkileyici sonuçlar gördüklerini, şimdilik çok karmaşık ve yeni bir teknoloji olsa da, kullanıma girdiğinde ucuzlayacağını söylüyor.
Bilim adamları bağışıklık sistemi üzerinde uzun bir süredir çalışıyor ancak bu yolla tam etkili bir kanser aşısı henüz bulunamadı.

VUCUT SAVUNMASI YANILTILIYOR

bagisiklik-sistemini-guclendirmek-icin.jpg

Bunun bir sebebi, vücut savunmasının yanlış hedeflere yönlendirilmesi olabilir. Sorun, kanser hücrelerinin birbiriyle aynı olmaması. Büyük ölçüde mutasyona uğrayan hücreler, tümörün farklı bölümlerinden alınan örneklerde tamamen farklı görünüp, farklı hareket edebiliyor. Bir bakıma gövdesinde mutasyon olan, daha sonra da bu mutasyonların dört bir yana doğru dallanıp budaklandığı bir ağaç gibi büyüyor kanser. Buna "kanserde heterojenlik" deniyor.
Araştırmada bu "ağacın gövdesi"nde, bir başka deyişle kanserin merkezinde antijenleri, yani kanser hücrelerinin yüzeyinden çıkıntı yapan proteinleri değiştiren mutasyonları belirlemenin yolu bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı