İSTANBUL'DA "DOMUZ GRİBİ" PANİĞİ AÇIKLAMASI

İSTANBUL'DA "DOMUZ GRİBİ" PANİĞİ AÇIKLAMASI

Küçük kızın domuz gribi olma ihtimali üzerine hastanenin acil kısmı karantinaya alınmıştı.

A+A-

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Esenyurt Devlet Hastanesi'nin acil servisinde dün akşam yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. 

HASTANEDE GEÇİCİ KARANTİNA BAŞLATILMIŞTI

Açıklamada, "Esenyurt Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne ateş, kusma, halsizlik şikâyetleriyle başvuran 5 yaşındaki çocuk hastamız, acil tıp ve çocuk hastalıkları hekimlerinin muayene ve değerlendirmesi sonucunda menenjit ön tanısı konulmuştur. Hastamızı getiren yakınları önlem amaçlı dışarı davet edilerek, hastamızın sevki sonrası bulunduğu alan dezenfekte edilmiştir. Bu aşamada acil servisin hizmetinde kısa süreli ara verilmesi yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiştir" denildi.

"Bu hususta, İstanbul İlimiz dahilinde 'Domuz Gribi' yoktur" denilen açıklamada, "Sağlık tesislerimizin hiçbirinde karantina durumu söz konusu değildir. Konuyla ilgili yanlış anlaşılmaya sebebiyet veren kişiler hakkında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüzce işlem başlatılmıştır" ifadeleri yer aldı.

PANİK NEDEN BAŞLAMIŞTI

İstanbul'da 5 yaşındaki bir kız çocuğu yüksek ateş, kusma ve halsizlik şikâyetiyle ailesi tarafından Esenyurt Devlet Hastanesi’ne getirildi. Küçük kızın domuz gribi olma ihtimali üzerine hastanenin acil kısmı karantinaya alındı. Acil bölüme tedavi olmak için gelen hastalar, hastanenin görevlileri tarafından geri gönderildi.
 
ACİL SERVİS KARANTİNAYA ALINDI

Dün gece Saat 20:00 sıralarında, 5 yaşındaki bir kız çocuğu ailesi tarafından yüksek ateş, kusma ve halsizlik şikayetiyle Esenyurt Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada yapılan tahlillerin ardından küçük kızda H1N1 virüsü taşıdığı şüphesi oluştu. 

Bunun üzerine hastanenin acil bölümü karantinaya alındı. Güvenlik şeridiyle kapatılan acil bölüme kimse yaklaştırılmıyor. 

Domuz gribi şüphesi nedeniyle hastane görevlilerinin maske taktığı görüldü. Acil bölüme tedavi için gelen hastalar geri gönderildi.

KARANTİNAYA SON VERİLDİ

Küçük kızın hastanede tedavisi devam ederken acil bölümdeki karantinanın ise saat 00.00 sıralarında kaldırıldı. Yapılacak detaylı tetkiklerin ardından küçük kızın H1N1 virüsü taşıyıp taşımadığının kesinleşeceği öğrenildi

DOMUZ GRİBİ NEDİR ?

Domuz gribi, Orthomyxoviridae ailesinden, herhangi bir virüs tarafından oluşmuştur.Domuzlarda oluşan virüse çok benzediği için adına Domuz Gribi denmektedir.Hastalık tıp alanında İngilizce swine influenza virus kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle kısaca SIV olarak adlandırılır. Bilinen tüm SIV tipleri ya Influenzavirus A (çoğunlukla) ya da Influenzavirus C(ender) tipindedir. Aşısı bulunmaktadır. 2009 salgınına neden olan virüs, influenza A virüsünün alt türlerinden biri olan H1N1'dir.

Kümes hayvanları ve domuzlar ile yakın temasta çalışan kişiler, özellikle korumasız bir şekilde temasta bulunanlar, eğer hayvan insana bulaşabilen bir virüs taşıyorsa enfeksiyon kapma riski altındadır. Buna karşılık, hastalıklı bir hayvanın eti uygun bir şekilde pişirildiği zaman herhangi bir risk arz etmemektedir. SIV, insandan insana bulaşabilecek şekilde yapısını değiştirebilmektedir. 2009 yılındaki domuz gribi vakalarının bu tip bir virüs tarafından oluştuğu belirtilmektedir