''HER KARA EKMEK TAM BUĞDAY EKMEĞİ DEĞİL''

''HER KARA EKMEK TAM BUĞDAY EKMEĞİ DEĞİL''

"Piyasada tam buğday ekmeği diye kara bir ekmek satılıyor. Bu renkte ne bir buğday, ne de un mevcut."

Başkent Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, piyasada tam buğday ismi altında satılan kara renkteki ekmeklerin "gerçek tam buğday ekmeği" olmadığını bildirdi.   İlkbahar yaptığı açıklamada, fabrika olarak yıllarca katkısız ekmek mücadelesi verdiklerini, her şeyden evvel halkın sağlığını düşündüklerini söyledi.

  Tüketicilerin geçmişe göre daha bilinçli olduğunu belirten İlkbahar, "İnsanlar ne yiyeceğini araştırıyor. Ürünlerde katkı maddesi mevcut mı, hangi ürünler daha sağlıklı, bunları biliyor. Fırınlarda neler olduğunu biliyor. Bu sevinilecek bir şey. Halkın denetimi, müfettişlerden daha tesirlidir. Çünkü muhatabımız tüketicidir." ifadelerini kullandı.   İlkbahar, halka daha sağlıklı ekmek sunmak için yaptıkları çalışmalar sonucu seneler evvel tam buğday ekmeği üretmeye başladıklarını aktararak artan ilgiyi satışlardan gözlemlediklerini vurguladı.  

100 kilo buğdayın yaklaşık 98 kilosu kullanılarak tam buğday ekmeği üretildiğine dikkati çeken İlkbahar, ürettikleri ekmeğin demir, çinko, folik asit, vitamin ve minerallerle oldukça sağlıklı bir mahsul olduğuna işaret etti. Kepeğin tamamı içinde olduğu için bu ekmeğin kendine has hafif bir esmerliği olduğunun altını çizen İlkbahar, "Piyasada tam buğday ekmeği diye kara bir ekmek satılıyor. Bu renkte ne bir buğday, ne de un mevcut. Bu ekmeklere ne katılıyorsa, ekmeğe onun ismini vermek lazım, Bu ekmeğe 'tam buğday ekmeği' deyip halkı kandırmamak lazım. Örnek veriyorum kakao mu katıyorsun kakaolu ekmek demek lazım." diye konuştu.

"Siz bunu tam buğday ekmeği diye satarsanız tüketiciyi yanıltmış olursunuz." ifadesini kullanan İlkbahar, bununla ilgili kendilere gelen bir çok iddia olduğunu vurgulayarak, "Örneğin ekmeğin hamuruna maltın yakılıp katılmasından tutun karamelin, kakaonun katılmasına kadar bir çok iddia mevcut. Ben bu ekmekler çıkmasın demiyorum. Çıkaran şahıs, buna 'tam buğday' demesin, ne katıyorsa onun adını versin tüketiciyi yanıltmasın." dedi.   Ali İlkbahar tüketicilere, "Tüketicilerin 'tam buğday ekmeği' diye yediği kara ekmeğin, gerçek 'tam buğday ekmeği' olmadığını bilmesi lazım." uyarısında bulundu.  

aktifmedya