Hamilelikte Çok Fazla Vitamin Almak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelikte Çok Fazla Vitamin Almak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelikte bazı vitaminlerin aşırı kullanımı çocukta otizm riskini arttırıyor. Peki bu vitaminler hangileri?

Bebek bekleyen annelere, bebekte nörolojik problem oluşumunu engellemek için bol bol folik asit almaları önerilir. Ancak, dogalbiryasam.com'un haberine göre fazla folik asit almak, çocukta otistik spektrum bozukluğu riskini arttırıyor.

RİSK 17 KATINA ÇIKIYOR

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları, 1998 ve 2013 yılları arasında doğum yapan kadınların doğumdan 1 ila 3 gün sonra kan folatı seviyelerini kontrol etmiş ve katılımcıları uzun yıllar takip etmiştir. Araştırmacı ekibin basın açıklamasına göre her 10 kadından 1’inde fazla miktarda folat (litre başına 59 nanomolden fazla) ve fazla miktarda B12 vitamini (litre başına 600 pikomolden fazla) vardı. Çalışmaya katılan kadınların çoğu, hamilelikleri boyunca sürekli folik asit ve B12 vitamini içeren multivitaminler kullandıklarını belirtmişlerdir. Bazı kadınlarda folik asidin çok yüksek seviyede olması şaşkınlık yaratmıştır.

Araştırmacılar, yeterli folat miktarının dört katına sahip annelerin çocuklarında, otizm riskinin 2 katına çıktığını; çok yüksek B12 seviyelerinde ise riskin 3 katına çıktığını gördüler. Her iki vitaminin de yüksek olması durumunda risk 17.6 kat artıyordu.

İDEAL SEVİYEDE TUTULMALI

Dr. Bloomberg School’un Otizm ve Gelişimsel Engellilik Merkezi direktörü M. Daniele Fallin, yaptığı basın açıklamasında, gebelerde folat eksikliğinin çocuğun gelişimi için zararlı olduğunu uzun süredir bildiklerini; ama bu araştırma sayesinde aşırı miktarların da zararlı olabileceğini öğrendiklerini belirtti. Bu önemli vitaminlerin mutlaka ideal seviyelerinde tutulması gerektiğini de ekledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hamile kadınlar için ilk üç aylık dönemdeki yeterli folat mitarının litre başına 13.5 ila 45.3 olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, yeterli B12 seviyesi için kesin bir anlaşmaya varılamamıştır. 

Pek çok kişi vitamin almanın güvenli olduğunu ve fazla vitamini vücudun ortadan kaldıracağını düşünür. Ama görünen o ki, folik asit ve B12 vitamini açısından bu durum geçerli değil.  
 

İlgili Haberler