Enerji içecekleri tüketenler okusun

Enerji içecekleri tüketenler okusun

BBC'nin haberine göre masum gibi görünen enerji içeceklerinin yarattığı tehlike giderek büyüyor.

A+A-

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan 50 yaşındaki inşaat işçisi halsizlik, iştahsızlık, karında ağrı ve şişlik, bulantı ve kusma, idrarda koyuluk şikayetleriyle sağlık ekiplerine başvurdu.

KARACİĞER SORUNU ORTAYA ÇIKTI

Hastayı muayene eden Florida Üniversitesi sağlık ekibi kronik hepatit C tespit etti.
Testler sonucunda transaminaz denilen karaciğer enzimlerinde artış görüldü.
Karaciğer biyopsisi sonucunda da hastaya ağır akut hepatit teşhisi konuldu.

UYUŞTURUCUYA ÖZENDİREBİLİR

Doktorlar hastalığın sebeplerini araştırırken sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı ve beslenme ile ilgili sorular sordular. Hastanın söylediği tek bir şey normalin dışındaydı.

Son üç hafta boyunca, her iş gününde dörder, beşer kutu enerji içeceği tüketmişti.
Enerji içeceği kullanımını bırakan hastada belirtilerin de kaybolduğu gözlendi.

Dr Jennifer Harb'ın liderliğindeki araştırmacılar, enerji içeceği tüketiminin hızla arttığını ve tüketicilerin bu içeceklerin içeriği ve potansiyel riskleri hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

HİÇ BİR BESİN DEĞERİ YOK

İngiliz Karaciğer Vakfı Genel Müdürü Andrew Langford ise enerji içeceklerinin herhangi bir besin değerinin olmadığını söyledi.

KARACİĞER DÜŞMANI

Langford bu içeceklerin çok fazla tüketilmesinin karaciğerin işlevini yitirmesine ve ciddi problemlere sebep olabileceğini de vurguladı.

Andrew Langford "Bol su içmek, sınırlı alkol tüketimi ve düzenli egzersizi içeren bir diyet sağlıklı bir karaciğere sahip olmanıza yardımcı olabilir." dedi.

Ünlü yönetmen sokak ortasında öldürüldü

Ünlü yönetmen sokak ortasında öldürüldü

Kim milyoner olmak ister programında kritik bir soruda takılarak hayal kırıklığını küfürle dile getiren yönetmen ve mizah yazarı Çağın Türker bir restoranda tartıştığı kişiler tarafından sokak ortasında öldürüldü.

CHP'den korkutan Şarbon açıklaması

CHP'den korkutan Şarbon açıklaması

Veteriner odasının yaptığı açıklamaya göre gerekli muayeneleri yapılmadan ithal edilen 6.6 Milyon hayvanın bulunduğu Türkiye'de yayılan şarbon vakıalarına ilişkin CHP'den korkutan bir açıklama yapıldı.

İlgili Haberler