Beyoğlu'nu Seven Gelsin

Beyoğlu'nu Seven Gelsin

8 ARALIK CUMARTESİ GÜNÜ, SAAT 15.00'DA TAKSİM TRAMVAY DURAĞI'NDA BULUŞUYORUZ.

A+A-
Beyoğlu'nu Seven Gelsin.
TAKSİM İÇİN, TAKSİM GEZİ PARKI İÇİN...
8 ARALIK CUMARTESİ GÜNÜ, SAAT 15.00'DA 
TAKSİM TRAMVAY DURAĞI'NDA BULUŞUYORUZ.
YAŞAM ALANLARIMIZA, PARKIMIZA, AĞAÇLARIMIZA 
SAHİP ÇIKMAK İÇİN, DUYARLILIK SAHİBİ HERKESİ BEKLİYORUZ.
 
 
Taksim'in yaşanan değil de, gelip geçilen bir yer olduğunu iddia edenler, Taksim Gezi Parkı'nı elimizden almak istiyor. İçindeki bütün ağaçları keserek ya da sökerek, yok etmek istiyor. Yerine, beton bloklar dikmek istiyor. Ama bir şeyi ya yanlış biliyorlar ya da yanlış söylüyorlar. 
Çünkü Taksim Yaşıyor! Taksim Gezi Parkı Yaşıyor!
 
Gelin, 8 Aralık Cumartesi gününden itibaren, her cumartesi, Taksim Gezi Parkı"nın yaşayan, yaşanan bir park olduğunu bilen bilmeyene gösterelim. İsteyen her zamanki gibi sporunu yapsın, isteyen piknik. İsteyen fotoğraf çeksin, isteyen çay içsin.
Canlı müziğimiz de var. Yolda zaten Taksim Gezi Parkı'nda çalmayı seviyor. Hep birlikte Taksim Gezi Parkı'nda zaman geçirir, eğlenir, yaşayan bir yer olduğunu herkese bir kez daha gösteririz. Bugüne kadar Taksim Gezi Parkı bize nefes verdi, şimdi sıra bizde.
 
8 Aralık Cumartesi 
Buluşma: 15.00 - Taksim Meydanı Tramvay Durağı.
Basın Açıklaması: 16.00 – Taksim Gezi Parkı
Yolda Konseri: 16.30 – Taksim Gezi Parkı

BU ARADA EN ÇOK DİRENEN TMMOB DAĞITILMAYA ÇALIŞILIYOR
 
TMMOB Yasası'nın değiştirilme gerekçelerinden birini AKP'nin "yandaş" medyasının itirafıyla bir kez daha öğrenmiş bulunuyoruz.
Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamada şunları söyledi.
 
1 Aralık 2012 tarihli Sabah gazetesinde Mehmet Ali Berber imzasıyla yayımlanan haberden öğreniyoruz ki; TMMOB Yasası'nın değiştirilme gerekçesi AKP İktidarının milyon dolarlık "rant" projeleri önünde engel olmasıymış. TMMOB'nin emekten, halktan, çevreden yana, kamu yararını gözeten duruşu AKP'nin milyon dolarlık projelerini, kamu varlıklarının özelleştirilmesini engellediği için TMMOB Yasası'na "neşter" vuruluyormuş.
 
Haberin başlığı bile niyetlerini anlatmaya yeterli: "150 milyarlık neşter"
Haberde deniliyor ki:
"Hükümet, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) neşter vurmaya hazırlanıyor. Tüp geçit projesi, 3'üncü köprü, nükleer santral, Dubai Şeyhi El-Maktum'un Levent projesi, İzmir otoyolu, Galataport ve kentsel dönüşüm başta olmak üzere 150 milyarı geçen yatırımlara engel olmak amacıyla dava üstüne dava açan TMMOB'un yapısı değişiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB Kanunu'nun değiştirilmesi için harekete geçti. TMMOB bugüne kadar 150 milyar TL'yi geçen proje ile özelleştirme kararlarına karşı dava açmış ve birçok yatırımı engellemişti. İşte TMMOB'un dava açtığı ve engellemeye çalıştığı bazı dev projeler:
 
* Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu (Körfez geçiş projesi): 12 milyar TL (Çekeceği yatırımlarla birlikte 30 milyar TL)
* Kartal kentsel dönüşüm projesi: 20 milyar TL
* 3'üncü köprü projesi: 6 milyar TL
* Marmaray tüp geçiş projesi: 12 milyar TL
* Akkuyu nükleer santrali: 20 milyar dolar
* Galataport projesi: 5 milyar dolar
* Taksim Topçu Kışlası ve cami projesi: 3 milyar TL
* Levent garajı ihalesi: 1.1 milyar dolar"
 
Biz düzeltelim: TMMOB yatırımı engellemedi ama yargı rantı engelledi. Biz yasamızın değiştirilme gerekçelerinden birinin "rantı engellemek" olduğunu zaten biliyorduk.
 
AKP de, onun yandaş gazetecileri de bilmeli ki, yasasının değiştirilmesi gayretleri TMMOB'nin mücadelesini durduramaz, 70'lerden bu yana gelen "bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkın hizmetine sunma" ilkesini ve anlayışını değiştiremez.
 
TMMOB, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mesleki demokratik kitle örgütü olmanın bilinciyle çalışmalarını; emekten, insandan, kamu yararından yana çabasını sürdürecektir.
 
 

HABERE YORUM KAT