AVOKADONUN 7 FAYDASI

AVOKADONUN 7 FAYDASI

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado faydalarıyla şaşırtıyor! İşte her gün avokado tüketmeniz için 7 sebep...

Vitamin, mineral ve Omega 3 deposu 

Avokado 20 değişik vitamin, mineral ve Omega 3 yağları ile besin değeri açısından çok kıymetli. 100 gram avokado, pek çok vitamin ve mineralin günlük tavsiye edilen miktarını önemli oranda karşılıyor:

• K Vitamini: %26 
• Folik Asit: %20 
• C Vitamini: %17 
• Potasyum: %14 
• Vitamin B5: %14 
• Vitamin B6: %13 
• E Vitamini: %10 

Bunlara ek olarak Magnezyum, Manganez, Bakır, Demir, Çinko, Fosfor, A Vitamini, B1 (Thiamin), B2 (Riboflavin) and B3 (Niacin) içeriyor. 
Bir porsiyon avokadoda 160 kalori, 2 g protein, 15 g sağlıklı yağ ve 9 gram karbonhidrat bulunuyor. Ama 9 g karbonhidratın 7 gramı fiber. Yani net karbonhidrat içeriği sadece 2 gram, dolayısıyla düşük karbonhidrat diyetlerine uygun. 

Yediğiniz sebzelerden aldığınız besin miktarını katlayarak arttırıyor!

Sebze yemenin faydaları tartışılmaz. Ama sebzelerden gerçekten faydalanabilmek için iyi sindirmeniz çok önemli. A, D, E, K vitaminleri, ve likopen, beta karoten gibi antioksidanlar sadece yağda çözülebiliyor. Avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar bu vitaminlerinden maksimum faydalanmanızı sağlıyor. Yapılan araştırmalar, salatalara avokado eklemenin antioksidan emilimini 2.6 ila 15 kat arttırdığını gösteriyor. 

Yani avokado kendisi bir besin deposu olmasının yanı sıra, yediğiniz diğer sebzelerden aldığınız besin miktarını da dramatik şekilde arttırıyor. 
Bir sonraki kahvaltınız veya salatanız için aklınızda olsun! 


Fiber için avokado! 

Fiber tüketmenin vücuda sindirim, kilo kaybı, kan şekeri düzenleme ve midedeki iyi bakterileri besleyerek bağışıklık sistemini güçlendirme gibi faydaları var. 


Kilo vermenize yardımcı! 

Avokadonun kilo kaybına yardımcı olmasını sağlayan diğer iki özelliği fiber açısından zengin olması ve düşük oranda karbonhidrat içermesi. 


Kalp dostu, kolesterol düşmanı 

Yapılan sekiz değişik araştırmada, avokado yiyen bir grubun kan değerleri yemeyen gruptakilerle kıyaslanmış. Aralarında etkileyici farklar saptanmış. Avokado yiyenlerin: 

• Toplam kolesterol seviyesi düşmüş 
• Trigliserit seviyesi %20 azalmış 
• Kötü LDL kolesterol seviyesi %22 azalmış 
• İyi HDL kolesterol seviyesi %11 artmış 

Kalbiniz için avokado yiyin! 

Göz sağlığınızı koruyor 

Avokadoda diğer bütün meyvelerden daha yüksek miktarda bulunan lutein gözlerinizi ileri yaşlarda oluşabilecek katarakt probleminden korumakta büyük önem taşıyor. 

Bazı kanser tipleriyle savaşta yardımcı! 

Avokadonun antioksidan ve antienflamatuar özellikleri cilt ve prostat gibi bazı kanser türleri ile savaşta yardımcı. 2007 yılında Seminars in Cancer Biology dergisinde çıkan bir araştırma avokadonun kanserli ve kanser öncesi hücrelerin büyümesine engel olduğunu göstermiş.

Kaynak:Haber Kaynağı