1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkiye'den tarihi Almanya uyarısı
Türkiye'den tarihi Almanya uyarısı

Türkiye'den tarihi Almanya uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Tarihinde ilk sayılabilecek bir açıklama yayınladı.

A+A-

 

Genelde başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere İsrail'in sık sık başvurduğu vatandaşlarına seyahat uyarısını bu kez Türkiye Almanya için yaptı. Yaklaşık bir yıldır süren Almanya ile Erdoğan arasında süren gerilimde Almanya başbakanı Merkel geçen hafta içerisinde yaptığı açıklamada Türk,ye'ye gitmeyi düşünen Alman turistler ile ilgili seyahat uyarısı yapmayı düşündüklerini söylemişti. Almanya bu hamleyi gerçekleştirmeden Türk Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına ve Almanya'da yaşayan Türkler için uyarı açıklaması yaptı. İşte Türk Dışişleri tarihinde ilk kez yaşanan o açıklama.

TÜRKİYE HEDEF GÖSTERİLİYOR

Almanya’da yaklaşan seçimlere ilişkin kampanyalarının Türkiye karşıtlığı ve Türkiye’nin AB üyeliğini engelleme temellerine dayandırıldığını ifade ederek, Almanya’da yaşayan ve Almanya’ya seyahat planlayan Türk vatandaşlarını yazılı bir açıklama yayınlayarak uyardı.

ALMAN SİYASETÇİLER KAMPANYALARINI TÜRKİYE KARŞITLIĞI ÜZERİNE KURUYORLAR

Açıklamada ‘’Almanya'da siyasi liderler seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı ve ülkemizin AB üyeliğini engelleme temelleri üzerine kurmaktadırlar. Sözkonusu ülkelerdeki siyasi atmosfer esasen bir süredir giderek artan şekilde aşırı sağ ve hatta ırkçı söylemin etkisi altındadır. Son olarak Almanya'da Şansölye adayı bir parti liderinin açıkça ırkçı unsurlar içeren beyanları karşısında Alman makamlarınca herhangi bir tedbir alınmaması endişe ve ibret vericidir. 
TYÜRK VATANDAŞLARI AYRIMCILIĞI

Almanya'da Türk vatandaşları arasında siyasi görüşleri temelinde de ayrım yapılmaktadır. Bir kısım vatandaşımıza sırf bu nedenle sözlü saldırılar yöneltilmektedir.

YANGIN VE ÖLDÜRMELER

Almanya'da öteden beri diğer yabancılarla birlikte vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları mahalle ve binalarda "sebebi açıklanamayan" yangınlar çıkmakta ve ölümle sonuçlanan olaylar yaşanmaktadır. Bu olayların en azından bir kısmının ırkçılar tarafından gerçekleştirilen kundaklama olayları olabileceği yönünde sadece ülkemiz değil Alman kamuoyunda da paylaşılan makul şüphe bulunmasına karşın Alman makamları bu olayların üzerine kararlılıkla gitmemiştir.

IRKÇILIK KONUSUNDA ALMAN YARGISINDA SONUÇ ALINMIYOR

Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık konusunda Almanya'da yargı sürecinden de sonuç alınamamaktadır. Bu ülkede 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, on kişinin öldürülmesinin faili “Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)” isimli Neo-Nazi terör örgütü mensuplarına ilişkin NSU davası Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde 2013 yılında başlamıştır. Ancak 380 duruşma yapılmış olmasına rağmen adalet halen tecelli etmemiştir.

TERÖRE KUCAK AÇMAKTA

Başta havalimanlarında olmak üzere Almanya'ya vatandaşlarımızın varışlarında Alman emniyet ve gümrük makamlarınca keyfi olarak bekletme, sorguya çekme, saygısız davranma gibi kötü muamelelere maruz bırakılmaları sıklıkla yaşanılan uygulamalardır.

Almanya aynı zamanda terör örgütlerine de kucak açmaktadır. PKK ve FETÖ mensubu olduğu bilinen çok sayıda terörist Almanya'da barınmakta ve bu ülkenin sokaklarında serbestçe gezen teröristlerin yaptığı faaliyetlere göz yumulmaktadır. FETÖ konusunda çeşitli bahaneler uyduran bu ülke makamları bizzat terörist olarak tanıdıkları, AB tarafından da tescilli PKK konusunda da gerekli kararlı adımları atmaktan imtina edegelmiştir.

SEYAHAT EDECEKLER

Tüm bu yukarıdaki hususlar dikkate alınarak Almanya'da yaşayan ve bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, faaliyetlerinde bu genel tabloyu gözönünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli hareket etmelerinde, siyasi içerikli tartışmalara girmemelerinde, seçim öncesi siyasi parti toplantılarından, terörist örgütlerce düzenlenen ya da desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş gibi faaliyet alanlarından uzak durmalarında fayda görülmektedir. 
İLAVE UYARILARI TAKİP EDİN

Vatandaşlarımızın ayrıca Bakanlığımız, Berlin Büyükelçiliğimiz ile Almanya'daki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmeleri yararlı olacaktır’’ ifadeleri yer aldı.

Almanya'dan Erdoğan'a "İPLERİ" kopartacak sözler

Almanya'dan Erdoğan'a "İPLERİ" kopartacak sözler

Almanya'nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier , yemin töreninde yaptığı konuşmada Erdoğan'a ağır sözlerle yüklendi.

Alman Televizyonlarında  ' Canlı Yayında 'Türkiye depremi

Alman Televizyonlarında ' Canlı Yayında 'Türkiye depremi

Yaklaşan Alman seçimlerinde 2 büyük parti lideri Merkel ve Shulz büyük televizyonların ortak yayınında yaptıkları son düelloda Türkiye depremi yaşandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler