1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. TAM 9 MİLYON AVRO TOPLAMIŞLAR
TAM 9 MİLYON AVRO TOPLAMIŞLAR

TAM 9 MİLYON AVRO TOPLAMIŞLAR

Üstelik sadece Almanya'da

A+A-

Alman iç istihbarat servisinin raporunda, yabancı kaynaklı aşırılık yanlısı ve güvenlik için tehdit oluşturan gruplar arasında terör örgütü PKK'ya geniş yer ayrılırken, PKK'nın ve devamında kurulan örgütlerin 1993 yılında Almanya'da yasaklandığına ve AB'nin terör örgütleri listesinde bulunduğuna dikkati çekildi.

PKK'nın Almanya'da çeşitli kültür dernekleri aracılığıyla faaliyet gösterdiğine işaret edilen raporda, terör örgütünün Almanya'da yaklaşık 13 bin üyesinin bulunduğu bilgisi yer aldı.

Raporda, "Avrupa, PKK için yalnızca geri çekilip siyasi faaliyetlerini yürüttüğü güvenli bir alan olmakla kalmıyor, aynı zamanda buradan mali kaynak elde edebiliyor" tespitine yer verilirken, terör örgütünün yalnızca Almanya'da geçen yıl yürüttüğü bağış kampanyasında yaklaşık 9 milyon avro topladığı belirtildi.

PKK'nın Kürt kökenli ailelerden yılda yüzlerce avro, Kürt kökenli göçmenler tarafından işletilen iş yerlerinden de binlerce avro "zorunlu bağış" topladığına işaret edildi.

DHKP-C'nin Almanya'daki faaliyetleri

Raporda, terör örgütü DHKP-C'nin Almanya'daki faaliyetleri hakkında da bilgiler verilirken, 1998 yılından bu yana Almanya'da yasak olan örgütün "Anadolu Federasyonu" adlı kültür derneği üzerinden propaganda faaliyetlerini yürüttüğü ve Almanya'da yaklaşık 650 üyesinin bulunduğu kaydedildi.

İç istihbarat teşkilatının, DHKP-C yöneticileri hakkındaki istihbarat bilgilerini adli makamlara ilettiği belirtilen raporda, bu kapsamda açılan davalarda çok sayıda zanlının ceza aldığı, örgütün 2002-2003 yıllarında Avrupa sorumluluğunu yapmış olan zanlıya 6 yıl 6 ay hapis cezası verildiği anımsatıldı.

Raporda, "DHKP-C, Almanya'yı üyeleri için bir geri çekilme alanı olarak kullanmaktadır. Örgütün Avrupa'daki yöneticileri sürekli olarak değiştirilmekte, güvenlik birimlerinin bunlara ulaşmasının zorlaştırılması amaçlanmaktadır. Örgüt Almanya'da propaganda çalışmalarının yanı sıra Türkiye'deki terör eylemlerini finanse etmek üzere bağış kampanyaları, ticari etkinlikler düzenlemekte, yayınlar satmaktadır" ifadesi kullanıldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğini 1 Şubat 2013'te hedef alan saldırının, daha önce Almanya'da yaşamış bir DHKP-C üyesi tarafından düzenlendiğine işaret edilen raporda, bu kişideki radikalleşmenin daha önce tespit edilemediği belirtildi. Saldırının ardından, aşırılık yanlılarına ilişkin oluşturulan GETZ veri tabanında zanlıya ve çevresine ilişkin bilgilerin hızlı şekilde ilgili makamlar arasında paylaşıldığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.