1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ HAKKINDA ŞOK EDEN İDDİA
SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ HAKKINDA ŞOK EDEN İDDİA

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ HAKKINDA ŞOK EDEN İDDİA

AKP ve Erdoğan’ın, Suriye’de Müslüman Kardeşler’i iktidara getirme sevdasıyla Türkiye’nin başına nasıl bir bela sardığını kanıtlayan yazısı şöyle:

A+A-

 IŞİD, Türkiye’nin başına giderek daha büyük bela olmayı sürdürüyor. Musul Konsolosluğu’nu basıp 49 diplomat ve çalışan rehin alarak Türkiye’ye aylarca esir alan IŞİD’in kuşatması altındaki Süleyman Şah Türbesi’nde görevli askerlerin değiştirilmesine 11 aydır izin vermediği iddia edildi. Türkiye'de 20 bin radikal dinci teröristin olduğu ileri sürüldü.

METEHAN DEMİR KİŞİSEL BLOGUNDA YAZDI

İddia oğruysa, Türkiye dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’ndeki askerleri fiilen rehin aldığını gösteren çarpıcı iddiayı gazeteci Metehan Demir gündeme getirdi. “Bakara makara” olayı sonrası Hürriyet’ten istifa eden Demir’in kişisel blogundaki tüyler ürperten, AKP ve Erdoğan’ın, Suriye’de Müslüman Kardeşler’i iktidara getirme sevdasıyla Türkiye’nin başına nasıl bir bela sardığını kanıtlayan yazısı şöyle:

TÜRKİYE'NİN gündemi o kadar hızlı değişiyor ki zamanında bir numaralı aciliyeti olan mesele bir bakıyorsunuz bir anda ortadan kayboluyor. Hem de çözülmeden ya da ne olduğu netleşmeden. Aslında o sırada o mesele de kaybolmuyor, hatta giderek ülkenin başında dev bir habis ur halini alıyor.

 Hatırlarsanız, daha geçen aylarda Türkiye'nin yurtdışındaki tek vatan toprağı olan Suriye sınırlarındaki Süleyman Şah Türbesi'nin, bölgeyi işgal eden IŞİD'in saldırısına uğrayabileceği iddiaları büyük endişe yaratmıştı.

ENDİŞELER DAĞILMIŞTI ANCAK

Türbe'nin kuşatıldığı dahil benzer iddialara ise hükümet ve asker'den yalanlama gelmiş, 'Buna cesaret edemezler. Kimse sabrımızı test etmesin' yönünde daha önce de çok seslendirilen mesajlar verilmişti. Böylece Türbe ve orayı koruyan askerlere dair endişeler o an için dağılmıştı.

Bir süredir tamamen IŞİD'in kontrolü altındaki bölgede bulunan Türbe'ye dair pek haber duyulmuyordu.

 Ta ki,  son olarak  bir asker ailesinden gelen haberin detaylarını araştırırken karşılaştığım tüyler ürpertici iddialara dek.

ASKER AİLELERİ VE KAYNAKLAR

 Bölgeden, asker ailelerinden ve bazı askeri kaynaklardan aldığım bilgilerle karşımıza çıkan çerçeve eğer gerçekten bu şekilde ise durum Türkiye açısından maalesef oldukça can sıkıcı.

Çünkü mesele bir bakıma Türkiye'nin inisiyatifi dışında askerlerin kapana kısılı kalması meselesi.

page_isid-militanlari-suleyman-sah-turbesini-koruyan-askerleri-kacirdi-mi_385266309.jpg

İşte tüyler ürperten  iddialar, o sorular:
1-) Suriye sınırları içindeki Süleyman Şah Türbe'sini koruyan askerler normalde 2 ile 3 ay arasında değiştirilir. İddiaya göre, geçtiğimiz Mart ayından beri yani yaklaşık 11 aydır değiştirilmiyor. Bunun sebebi Türkiye'nin kararı mı yoksa IŞİD'in izin vermemesi mi? Asker ailelerinden de çok mağdur olduklarını söyleyenler var.

2-) Bir bilgiye göre, son olarak geçtiğimiz Eylülde,  Ankara, Türbe'de aylardır kapalı kalan 40 civarındaki askerini değiştirmek isteğini IŞİD'e iletti. IŞİD ise, buna karşılık, “Türkiye batı ile işbirliği yapıyor” gerekçesi ile red yanıtı mı verdi?

3-) Doğal olarak, aylardır orada bulunan askerlerin, Türkiye'den gelen stoklar bittikçe su ve gıda gibi insani  ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaçları da IŞiD'in karşıladığı ve Türkiye'den erzak sevkiyatına bile izin verilmediği söyleniyor.

4-) IŞİD güçlerinin Türbe çevresinde sürekli olarak Türk askerlerine yönelik psikolojik yıldırma amaçlı faaliyetler yaptığı belirtiliyor.  Bunlar doğru mu? IŞiD mevzilerini bombalarken düşürülen Ürdün savaş uçağının pilotunun verdiği ifadede,Türkiye'den kalktıkları gibi bir iddiada bulunması IŞİD'de Türkiye'ye yönelik bazı aşırı uçların daha da aşırı harekete geçebileceği endişesini beraberinde getiriyor.

suleyman-sah-turbesine-bombali-saldiri-plani-5829896_7426_m.jpg

TÜYO MERKEZİ

1) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği bir önceki Bakanlar Kurulu toplantısında detaylı olarak IŞİD tehdidi görüşüldü. Toplantıya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye'de son 2 ayda gerçekleştirilmesi planlanan son çok büyük 3 saldırı önlendi. Bunlardan 1'i El Kaide diğer ikisi ise IŞİD kökenli.

2) Terör saldırıları için adı konmamış bir alarm durumu var. Uzmanlara göre, büyük şehirler de risk altında ama asıl Gaziantep-Urfa hattı bir terör eylemi açısından halen yüksek risk bölgesi.  20 bin aşırı dinci örgüt üyesi ve sempatizanın Türkiye'de olduğu ya da bir şekilde sınırdan girdiği değerlendiriliyor.

3) Paris'teki son kanlı saldırının ardından Türkiye'ye Avrupa'dan gelen Avrupa pasaportlu Ortadoğu ve Afrika kökenlilerin çoğu markaja alındı. Türkiye üzerinden bugüne dek 10 bin kişinin bu şekilde Suriye'ye geçtiği konuşuluyor.

4) Daha sıkı kontrol amacı ile polis ve istihbarat birimlerinin havaalanlarında pasaport polis bankolarının arkasında gölge izleme ile özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere'den gelenleri takip ettikleri ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.