1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. OBAMA'DAN ERDOĞAN'I KIZDIRACAK KONUŞMA
OBAMA'DAN ERDOĞAN'I KIZDIRACAK KONUŞMA

OBAMA'DAN ERDOĞAN'I KIZDIRACAK KONUŞMA

BM Açılış konuşmasını yapan ABD Başkanı Obama Suriye Erdoğan'ın bakış açısından farklı olarak İran ve Rusya ile İşbirliğinden söz etti. Obama konuşmasında sık sık "Diktatör ve Baskıcı Rejimlere" dikkat çekti

A+A-

ABD’nin New York eyaletinde BM Genel Kurulu 70. Dönem toplantıları açılış oturumunda konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Suriye krizi, İranla Nükleer anlaşma, iklim değişikliği, göçmen krizi gibi birçok konuya değindi.

ERDOĞAN'I KIZDIRACAK AÇIKLAMALAR

Obama özellikle terör ve IŞİD konusunda, “Suriye krizini çözmek için İran ve Rusya dahil her ülkeyle birlikte çalışmaya hazırız.” İfadelerini kullandı. Erdoğan'ın Suriye olayına baştan beri, işgal ya da saldırı açısından bakıyor olması Obama'nın bu açıklaması ile doğrudan çelişiyor.

YA BİRLİKTE ÇALIŞIRIZ YA SONUÇLARINA KATLANIRIZ

Başkan Obama küresel sorunların çözümü için tek başına ABD’nin uğraşlarının yeterli olmayacağını ifade ederek, “daha çok yapacak işimiz var, bitmedi” dedi. Obama Irak örneğini vererek, “Amerika dünyanın problemlerini tek başına çözemez. Birlikte çalışmalıyız ya da sonuçlarına katlanırız.” Dedi.

“Eskiden olduğu gibi çatışmalara ve karalık günlere dönemeyiz” ifadelerini kullanan ABD Başkanı terör konusunda , “Ülkemi ve müttefiklerimi korumaktan çekinmem” dedi.

DİKTATÖR VURGUSU

Dünyadaki diktatör rejimlerin er geç sonlanacağını belirten Obama, güçlü ulusların demokrasi ve refah konusunda diğerlerine öncülük etmesi gerektiğini kaydetti. Obama ayrıca diktatör rejimler için, “ Muhalifleri hapsedebilirsin ama fikirlerini hapsedemezsin” ifadelerini kullandı.

NÜKLEER ANLAŞMASI

Dünya için İranla yapılan anlaşmanın önemini vurgulayan Başkan Obama, dünya için nükleer bir tehdidin ortadan kalktığını ifade ederek, “İran ile kalıcı ve kapsamlı bir anlaşma sağlandı” dedi. Obama, dünyada bütün ulusları kapsayıcı barışçıl bir bakışın işe yaradığını vurgulayarak şunları kaydetti:

KÜBA İLE FARKLI BAKIŞ DEVAM EDİYOR

“Küba ile farklılıklarımız devam ediyor, insan hakları konusunda sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Küba ya değişiklik bir gecede gelmeyecek fakat Küba halkı hak ettiği yaşama erişecek. Kapsayıcı bakış işe yarıyor. Böyle bir yol İran ile açıldı. Şu an İran’ın bölgede mezhep çatışmasına adım attığını görüyoruz. İran halkının onurlu bir geçmişi var. ABD’ye ölüm sloganları onlara bir fayda getirmeyecektir. Tüm dünyada bazı devletler var tarihin bize öğrettiği dersleri reddediyorlar. Sınır ve mezhep çatışmalarının arttığını görüyoruz. Düzen iş görmez hale geldiğinde harekete geçmeliyiz. Birlikte hareket etmeliyiz. ABD üzerine düşeni yerine getirecektir.”

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNE DÖNMEK İSTEMİYORUZ

Rusya ve Ukrayna krizine değinen Obama, “Rusya ile yaptırımlar konusunda soğuk savaş dönemine dönmek istemiyoruz. Bu kriz diplomasi yoluyla çözülmeli. Diplomasi zordur ama büyük devletler riskleri almalı” ifadelerini kullandı.


Libya konusunda ise koalisyonun kriz baş gösterdiği anda devreye girmesi gerektiğini belirten Obama Meşru bir Libya hükümetine her zaman yardım edeceklerini ifade ederek, “Koalisyonumuz Libya halkına bir tiranı devirmelerinde daha etkili davranabilirdi” dedi. “Devletler çökmeden önce harekete geçmeliyiz diyen ABD Başkanı BM’de 50 ülkeyle birlikte alt yapı çalışmaları çerçevesinde yeni tesisler açacaklarını kaydetti.

“ABD IŞİD’e güvenli, bir yer bırakmamakta kararlıdır.”

Uluslararası terör ve Suriye konularında tüm ulusların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden Obama: “Birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Suriye konusu uluslararası toplumun sorunudur. Suriye’de söz konusu bir diktatör onbinlerce insanı katlediyor, bu sadece bir ülkenin sorunu değildir. Aynı şekilde bir terör grubu kafa kestiğinde kadınları köleleştirdiğinde bu bütün insanları ilgilendiren bir problemdir. IŞİD’in dünyamızda yeri yoktur. ABD, IŞİD’e güvenli bir yer bırakmamakta kararlıdır. El Kaide’nin 10 yıl boyunca peşinden gittik, aşırılıklara yer bırakmayacağız. Askeri gücümüz yeterlidir ama başka kalıcı çözümler gereklidir. Tek başına askeri güç Suriye sorununu çözmeye yetmeyecektir.”

SAVAŞ ÖNCESİNE DÖNMEK MÜMKÜN DEĞİL

Obama: “Çok kan aktı katliam oldu. Suriye’de savaş öncesine dönülmesi mümkün değildir. Esad barışçıl protestolara baskıyı arttırarak karşılık verdi ve bunun sonrasında mevcut ortam hazırlandı. Kimyasal silahlarla bir halkı bombalayarak çözüm getirilmeyeceğini söyledik. Esad’dan yeni bir lidere gitmemiz gerekiyor. Bu kaosun bitmesi gerekiyor ki Suriye yeniden inşa edilebilsin.”

IŞİD VURGUSU

Obama İslam’ın hoşgörü dini olduğunu vurgulayarak : “IŞİD güç kazandı çünkü arkasında zehirli bir ideoloji var. Çok sayıda genç öldü. İslam tolerans ve hoş görü dinidir. Müslümanlar bu görüşlü reddetmelidir, Müslüman olmayanlar İslam’ı terörle anmamalıdır.”

Obama Suriye sorunu konusunda kararlı olduklarını ifade ederek, “Suriye krizini çözmek için İran Rusya dahil her ülkeyle birlikte çalışmaya hazırız.” Dedi.

DİKTATÖR VE DEMOKRATİK OLMAYAN REJİMLER

Obama dünyadaki diktatör rejimlere yönelik ise şu ifadeleri kaydetti: “Kendine karşı gelenleri baskı altına alan uluslar güç gösterisi değil bir zayıflık gösterisi yapıyor. Bu ülkelerden müttefiklerimiz içinde de var.” Obama ayrıca demokratik olmayan rejimler için, “Hizmet etmeleri gereken insanların iyiliğini değil kendi iyiliklerini düşünürlerse günü gelince gideceklerdir. Eğer muhalefet partisi iktidara gelmek istiyorsa seçimlerle bu demokrasiye katkı sağlar. Özgür bir basın varsa o ülkede baskı altına alınan hakları yenenler seslerini duyurabilirler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.