1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. OBAMA TÜRKİYE YÜZÜNDEN GÜVEN KAYBEDİYOR
OBAMA TÜRKİYE YÜZÜNDEN GÜVEN KAYBEDİYOR

OBAMA TÜRKİYE YÜZÜNDEN GÜVEN KAYBEDİYOR

İngiliz Guardian Işid koalisyonu önderi ABD'nin büyüyen bir güven krizi ile karşı karşıya olduğunu yazdı

A+A-

İngiliz gazetesi Guardian Beyaz Saray'ın IŞİD karşıtı stratejinin aksiliklere rağmen yolunda gittiğinde ısrar ettiğini ancak ABD önderliğindeki kampanyanın giderek büyüyen bir güven kriziyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor. Konuya ilşkin BBC'de yapılan analizde işlerin gazetelerde yer aldığı gibi kolay gitmediği anlatıldı. Guardiana dayandırılan ayrıntılar şöyle sürüyor.

AKSİLİKLER VE MÜTTEFİKLER İLE İLŞKİLERDE GÜVENSİZLİK OLUŞUYOR

Gazete, savaşta yaşanan aksiliklerin yanısıra müttefikler arası koordinasyon sorunları ve Başkan Barack Obama'ya yönelik askeri saldırıları tırmandırma çağrılarında artış olduğunu belirtiyor.
Beyaz Saray yetkilileri, IŞİD'in Bağdat dışında ve Kobani'deki ilerlemelerine rağmen, hava saldırıları ve yerel güçleri desteklemeye yönelik ikiz stratejinin hala çalışıyor olduğunda ısrarlı.
Ancak Pentagon tarafından talep edilirse eğer ek bombalama çağrılarını dikkate alacaklarını da bildirdi.

EN BÜYÜK ZORLUK TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE

Guardian ittifakın en büyük zorlanmayı Türkiye'de yaşadığı kanısında.
Gazetenin bu yorumu resmi düzeydeki açıklamalarda yankı bulmuyor.

ÖNCE "ANLAŞTIK" DENİLDİ ARDINDA DA GÖRÜME SÜRÜYOR AÇIKLAMASI GELDİ

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, özellikle Türkiye'deki askeri üslerin düzenlenen hava saldırılarında kullanılması konusunu "görüşmeye devam ettiklerini" ifade etti.
Pazar günü ABD'li yetkililer İncirlik dahil Türkiye'deki üslerin koalisyon güçleri tarafından kullanılması konusunda anlaştıklarını söylemişti.

ANKARA KABUL ETMEDİ

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, görüşmelerin gelecek haftalarda ve aylarda da devam edeceğini ifade ederek "Türkiye ile birlikte çalışmaktan memnunuz" dedi.
Gazete Türkiye'nin Kobani'ye müdahale isteklerini reddetmek bir yana, Türkiye'de Kürt grupları hedefleyen hava saldırıları yaptığını belirtiyor.

KÜRT GURUPLAR BOMBALANMAYA BAŞLANDI

Gazete, Türk savaş jetlerinin, 2012 yılında barış sürecinin başlamasından beri ilk defa PKK'nın güneydoğudaki pozisyonlarını bombaladığını yazıyor.
Guardian Obama'nın yaklaşımının sadece John McCain gibi geleneksel şahinler tarafından değil, medyada da giderek büyüyen eleştiri altında olduğunu kaydediyor.
ABD'li köşe yazarları giderek artan şekilde IŞİD karşı stratejinin başarısız olduğunu ileri sürüyor.

 DİE WELT PAZARLIKLARIN PERDE ARKASINI YAZDI

ABD ile Türkiye arasındaki büyük pazarlıkların perde arkası ortaya çıkıyor...

Ajansların duyurduğu gibi İncirlik’in kullanılmasında bir anlaşma olmadığını belirten Alman Die Welt Gazetesi, Türkiye’nin “Esad muhaliflerini silahlandıralım” teklifinin de, “Sizin kimi silahlandırmayı kast ettiğinizi bilmiyoruz” denilerek reddedildiğini yazdı.

ANLAŞMA SAĞLANMADI

ABD ile Türkiye arasındaki büyük pazarlıkların perde arkası ortaya çıkıyor. Suriye ve Irak’ta yaşananlarla IŞİD’in ilerleyişi, Türkiye ile ezeli ortak ABD’nin arasını açtı. Sanılanın aksine, İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı operasyonlarda kullanılması konusunda bir anlaşma sağlanamadığı belirtildi.
ABD’deki kaynaklara dayanan Alman Die Welt gazetesi, karşılıklı pazarlıkların sürdüğü, her iki tarafın da isteklerinin birbirine hiç uymadığını yazarken, Avrupa’daki bir çok yayın organı da bu konuda sıkıntının büyük olduğunu belirtiyor.

ORADAN KALKIP ESAD’I VURUN

Ajansların, “İncirlik’in kullanılması konusunda iki taraf anlaştı. ABD İncirlik’i kullanacak, Türkiye de Özgür Suriye Ordusu’nu eğitip donatacak” şeklindeki yayınlarının yanıltıcı olduğunu belirten Die Welt, gerçeğin başka olduğunu ve Erdoğan’dan, ABD’ye, “İncirlik’i Esad’ı vurmak, Suriye rejimini devirmek için kullanın” talebi geldiğini yazdı.
ABD’nin bu teklifi “Konu o değil” diye reddettiği ayrıca Türkiye’nin istediği uçuşa kapalı alan ile güvenlikli bölgenin de kabul görmediği belirtildi.

YANLIŞ KİŞİLERİ SİLAHLANDIRIRIZ

Görüşmelerde net olan şeyin ise, Türk Hava Kuvvetleri’nin IŞİD’e karşı kullanılmasına onay verilmemesi ile Kobani’ye savaşmaya gidecek olan Kürt savaşçılara kapıların açılmaması olduğu vurgulandı. ABD’nin İncirlik’i bir an önce istemesine karşılık, Türkiye’nin de “O zaman Esad’a karşı güçleri silahlandıralım” talebini öne sürdüğü, bundan kasıt ise, İstanbul’da yapılanması bulunan örgütü kast ettiği belirtildi. ABD’nin bu konuda düşünmek için süre istediği, çünkü daha önce Türkiye’nin yaptığını gördükten sonra bir kez daha “Yanlış dostları!” silahlandırmaktan çekindiği belirtildi.

KOBANİ DÜŞSÜN DİYE UZATIYOR

Gazete, buna rağmen temel iki nokta olan İncirlik’in kullanımı ve ÖSO’nun eğit-donatının yapılması konusunda anlaşma sağlanabileceğine değinirken, şimdilik anlaşmanın uzadığını ve Türk tarafının Kobani’nin bir an önce düşmesini arzuladığını yazdı. Başbakan Erdoğan’ın “Kobani düşmek üzere” sözlerine yer veren Die Welt, “Aynı şeyi üç yıl önce de Esad için söylemişti” yorumunu yaptı. Die Welt "Cuma namazını Şam'da kılarız" değerlendirmesine girmedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.