1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. MÜTHİŞ TÜRK KADINININ İCADI ÇIĞIR AÇACAK
MÜTHİŞ TÜRK KADINININ İCADI ÇIĞIR AÇACAK

MÜTHİŞ TÜRK KADINININ İCADI ÇIĞIR AÇACAK

MIT Technology Review’ın her yıl düzenli olarak yayımladığı “35 Innovators Under 35” (35 yaş altı 35 yenilikçi) listesinin bu yılki sonuçları açıklandı.

A+A-

Stanford araştırmacısı Duygu Kuzum, MIT Innovators Under 35 listesine seçildi. Duygu Kuzum’un geliştirdiği nörosinaptik bilgisayar çipi prototipi; çığır açacak bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Odaklandıkları alanların geleceğini etkileyebilecek çalışmalar/yaklaşımlar/girişimlere imza atan 35 yaş altındaki yenilikçileri listeleyen MIT’nin listesinde bu yıl Türk bir bilim insanı da var.

Beyinden esinlenen bilgisayar çiplerine odaklanan çalışmalarıyla Pioneers kategorisine alınan Duygu Kuzum, insan beyninin dokusu ve sinaptik hesaplama becerisini taklit eden nanoelektronik sinaptik cihazlar geliştiriyor.
 
University of Pennsylvania Litt Lab of Translational Neuroengineering‘de doktora sonrası araştırmacısı olarak çalışan Duygu Kuzum, aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

KATEGORİLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Alanlarındaki problemlere önerdikleri farklı çözümlerle dikkat çeken 35 yaş altı 35 yenilikçi karakteristiklerine göre 5 farklı kategoriye ayrılıyor. MIT, geliştirdikleri yeni teknolojilerle listeye alınan yetenekleri “Inventors” yani Mucitler; var olan teknolojilerin nasıl daha iyi kullanılabileceğini gösterenleri “Visionaries” yani Vizyonerler; teknolojik fırsatları kamusal politikalar için kullananları “Humanitarians” yani İnsancıllar; geleceğin inovasyonu için zemin hazırlayacak çalışmalara imza atanları “Pioneers” yani Önderler ve son olarak da yeni teknoloji işleri kuranları “Entreprenurs” yani Girişimciler kategorilerinde listeliyor.
 
Bilkent Üniversitesi’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans eğitimini tamamlayan Duygu Kuzum, 2006 yılında Stanford Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği alanında yüksek lisans ve Doktora (PhD) eğitimine başlamış ve o tarihten itibaren bu alanda çalışmaya devam etmiş. Başta elektronikle başlayan Duygu, beynin çalışma prensibini daha iyi anlamaya çalışarak bunu bilgisayarlara uyarlamaya çalışan beyin bilişimi şeklinde çevirebileceğimiz “brain computing” alanına odaklanmış.

İlerleyen yıllarda Stanford’dan meslektaşlarıyla birlikte geliştirdiği nörosinaptik bilgisayar çipi prototipi; enerji verimliliği ve işlem kabiliyeti yüksek bilgisayarların yanında nöral implantlar ve protez cihazlara uyarlanabilme potansiyeli taşıyor.

Nörosinaptik bilgisayar çipleri geleceğin bilgisayarlarının yapıtaşı olabilecek gelişmelerden biri olarak görülüyor. IBM benzer bir gelişmeyle yakın zamanda gündeme gelmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.