1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. HER CUMA İNFAZ GÜNÜ
HER CUMA İNFAZ GÜNÜ

HER CUMA İNFAZ GÜNÜ

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu, Suriye'deki hükümetin nisan ve mayıs aylarında kimyasal silah kullandığını bildirdi.

A+A-

Komisyon, Suriye'deki insan hakları durumuna ilişkin raporunu, BM  Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Komisyon raporunda, hükümet güçlerinin bu yılın nisan ve mayıs aylarında Suriye'nin batısındaki sekiz  farklı olayda kimyasal silah kullandığı kaydedildi. 

Raporda, silahın büyük olasılıkla klor gazı olduğu ifade edildi. 

Suriye'de hükümet ve hükümet karşıtı silahlı gruplar tarafından  kitlesel katliamlar işlendiği belirtilen raporda, yabancı savaşçıların ülkeye  girişinin devam etmesi ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü gibi aşırı  görüşlü grupların başarısının şiddetin uluslararası barış ve güvenliği tehdit  edecek şekilde yayılmasına katkı bulunduğu kaydedildi. 

"Çatışmanın daha fazla yayılma riski açık bir şekilde ortada"  ifadesine yer verilen rapor,  20 Ocak-15 Temmuz tarihleri arasında yapılan 480  mülakat ve toplanan dokümanlara dayanıyor. 

Ülkedeki savaşın normal yaşamı etkileyecek şekilde sivil bölgeleri  sardığına dikkat çekilen raporda, savaşın etkisinin her gün en temel hakları  ihlal edilen özellikle kadın ve çocuklar için çok ağır olduğu kaydedildi. 

BM'deki basın toplantısında konuşan Suriye Bağımsız Araştırma  Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, "Çatışma hukuka ve vicdana saygı göstermeden  sürerken her gün yüzlerce sivil hayatını kaybediyor" dedi. 

Cuma IŞİD'in katliam günü 

IŞİD kontrolündeki Suriye'nin kuzeyi ve kuzeydoğusunda, cuma günleri  şehrin merkezindeki alanlarda idam, organ kesme ve kırbaçlama gibi cezaların uygulandığına dikkat çekilen raporda, çocuklar dahil sivillerin bunları izlemeye zorlandığı bildirildi. 

Raporda, öldürülen insanların bedenlerinin günlerce sergilendiği ifade  edilerek, kadınların IŞİD'in kıyafet yasağına uymadığı için kırbaçlandığı  kaydedildi. 

IŞİD'in Kürtleri, Suriye'nin kuzeyinden zorla çıkardığı belirtilen  raporda, gazetecilerin ve diğer medya çalışanlarının sistematik biçimde hedef  seçildiği kaydedildi. 

Raporda, hükümet karşıtı diğer silahlı grupların da, yargısız infazlar  ve sivilleri kasıtlı bir şekilde hedef alan bombalamalar gibi insan hakları  ihlalleri yaptığı ifade edildi. 

Komisyon raporunda, "Hükümet, savaş suçları ve insanlığa karşı suç  işlemeyi sürdürmektedir. Ocak ve temmuz ayları arasında her hafta yüzlerce erkek,  kadın ve çocuk, hükümetin ayrım gözetmeksizin sivillerin yaşadığı alanlara  gönderdiği füzeler ve varil bombalarıyla öldürüldü" denildi. 

Bazı kanıtlara göre sivillerin bir araya geldikleri yerlerin kasıtlı  bir şekilde katliam oluşturacak şekilde bombalandığı bilgisine yer verilen  raporda, kontrol noktalarındaki askerlerin yaralıların hastanelere gitmesini  engellediği kaydedildi. 

Raporda ayrıca, bazı bölgelerde hastanelerin hedef alınmaya devam  edildiğine işaret edilen raporda, "İnsani yardım bir savaş silahı gibi  kullanılarak, engelleniyor" denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.