1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Erdoğan Dünya Manşetlerinde
Erdoğan Dünya Manşetlerinde

Erdoğan Dünya Manşetlerinde

Erdoğan dünya basınında.

A+A-

ERDOĞAN DÜNYA MANŞETLERİNDE


Türkiye'yi sarsan 17 Aralık operasyonunun sonrasında emniyet teşkilatında yaşanan görevden almalar dış basında da geniş yer buldu.

"YOLSUZLUĞA KARŞI MİSİLLEME" DİYE YAZDILAR  
  
Yabancı basın, en son 350 polis memurunun görevden alınmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yolsuzluk operasyonuna karşı misillemesi olarak yorumladı. 

BBC: YOLSUZLUK SORUŞTURMASI DERİNLEŞİYOR

Türkiye'deki yolsuzluk soruşturmasının giderek derinleştiğini vurgulayan İngiliz yayın kuruluşu BBC, dün Ankara'da 350 polis memurunun görev yerlerinin değiştirildiğini bunun da operasyondan sonra yapılan en büyük değişiklik olduğuna dikkat çekti.
En son gerçekleşen görevden almaların hükümet tarafından gece yarısı hazırlanan kararname ile gerçekleştirildiğini aktaran BBC, hükümetin operasyona polislerin görev yerlerini değiştirerek ya da görevden alarak karşılık verdiğini yazdı.
BBC, Gülen Cemaati'nin emniyet ve yargıda kilit noktalardaki etkili pozisyonlara sahip olduğunu ve Cemaatin AK Parti'ye bugüne kadar üç genel seçim kazanmasında yardımcı olduğunu da vurguladı.FİNANCİAL TİMES: SİYASİ ÇATIŞMA YENİ TUTUKLAMALARI GETİRDİ

İngiliz Financial Times gazetesinde Daniel Dombey imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye'deki politik çatışmanın yeni tutuklamalarla şiddetlendiği ifade edilerek hükümetin polis memurlarının yerlerini değiştirdiği, görevden aldığını veya hakimlerle savcılara yeni kurallar teklif ettiği aktarıldı.
Yazıda Başbakan Erdoğan'ın Gülen Cemaati'nden olan yetkili isimleri ayıklama girişimi olarak bir gecede sadece Ankara'da 350 polis görevden aldığı ifade edildi. 

INDEPENDENT: YÜZLERCE POLİS GÖREVİNDEN ALINDI

Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e güç göstergesi olarak yüzlerce polis memurunu görevden aldığını yazan İngiliz Independent gazetesi, Başbakan'ın düşmanını ülkede yanıltıcı bir yolsuzluk soruşturması düzenleyerek devletin gücünü ele geçirmeye çalışmakla suçladığını yazdı. 
Erdoğan'ın iktidara geldiğinden bu yana en büyük meydan okumayla karşı karşı olduğunu yazan gazete, bu süreçte hükümetin ekonomiyi büyüttüğü, orduyu siyasetten uzaklaştırdığını ve Ortadoğu'da Ankara'nın rolünü bastırdığı görüşlerine yer verdi.
The Independent, 17 Aralık operasyonunun ardından Başbakan'ın ülke genelinde yüzlerce polis memurunu görevinden alarak ya da değiştirerek misilleme yaptığını yazdı.

WALL STREET JOURNAL: ERDOĞAN YOLSUZLUK SORUŞTURMASINA KARŞI SAVAŞI ARTIRIYOR

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi, yolsuzluk soruşturmasıyla mücadele etmek için Başbakan Erdoğan'ın aralarında müdürlerle yüksek düzeyli emniyet yetkililerinin de olduğu 400 polisi görevden aldığını yazdı.
Gazete aralık ayında patlak veren bu operasyonun hükümet ile yargı arasındaki çatışmanın gelecek yerel ve genel seçimlere kadar devam edebileceğine dikkat çekerek soruşturmanın bir yandan da siyasi tehlikeyi yükselttiğini ve yatırımcı güvenini azalttığını kaydetti.
Türkiye'deki iç rüzgarların Erdoğan'ın yüzleştiği tek sorun olmadığı yorumunu yapan gazete, Amerikan Merkez Bankası'nın bu ay Türkiye gibi gelişmekte olan marketlerdeki yatırımları harekete geçiren bono satışında frenlemeye gideceğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.