1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. El Kaide Türkiye'ye Bombalı Saldırı Hazırlığında
El Kaide Türkiye'ye Bombalı Saldırı Hazırlığında

El Kaide Türkiye'ye Bombalı Saldırı Hazırlığında

A+A-
EL KAİDE'DEN TÜRKİYE'YE BOMBALI SALDIRI HAZIRLIĞI

İçişleri Bakanlığı’na gizli yazı gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, radikal dinci terör örgütünün Türkiye’de bombalı saldırılar yapmak için hazırlandığını bildirdi. 
 
JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NIN YAPTIĞI AÇIKLAMADA EL KAİDE'NİN TÜRKİYE'YE YÖNELİK  10 BOMBALI ARAÇ HAZIRLADIĞI BİLGİSİ VERİLDİ
 
,Jandarma Genel Komutanlığı, El Kaide terör örgütüyle bağlantılı olarak Suriye ’nin Rakka kentinde faaliyet gösteren Irak Şam İslam Devleti adlı radikal dinci terör örgütünün Türkiye ’ye yönelik bombalı araç eylemleri gerçekleştirmek amacıyla 10 bombalı araç hazırladığını tespit etti. Jandarma Genel Komutanlığı, bu bilgiyi gizli bir yazıyla 2 hafta önce İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.
 
Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na önemli bilgilerin yer aldığı bir istihbarat değerlendirmesi gönderdi.

GİZLİ YAZI GÖNDERİLDİ İDDİASI
 
İçişleri Bakanlığı’na gizli yazı gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, radikal dinci terör örgütünün Türkiye’de bombalı saldırılar yapmak için hazırlandığını bildirdi.
Jandarma Genel Komutanlığı, El Kaide terör örgütüyle bağlantılı olarak Suriye’nin Rakka kentinde faaliyet gösteren Irak Şam İslam Devleti adlı radikal dinci terör örgütünün Türkiye’ye yönelik bombalı araç eylemleri gerçekleştirmek amacıyla 10 bombalı araç hazırladığını tespit etti. Jandarma Genel Komutanlığı, bu bilgiyi gizli bir yazıyla 2 hafta önce İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.
 


EL AKİDE BAĞLANTILI

 
Suriye’nin kuzeyinde Şam yönetiminin otorite boşluğundan doğan ortamda çatışmalar son hızıyla devam ederken, özellikle El Kaide’ye bağlı terör örgütlerinin faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları belirlendi. Muhalif gruplar içinde yer alan El Kaide’nin son dönemde oldukça güçlendiği yönünde bilgiler kamuoyuna yansırken, Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na önemli bilgilerin yer aldığı bir istihbarat değerlendirmesi gönderdi.

IRAK-ŞAM İSLAM DEVLETİ

 
Kurban Bayramı tatilinden hemen önce “gizli” yazıyı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, El Kaide’yle bağlantılı olarak Suriye’nin Rakka kentinde faaliyetlerini yürüten Irak Şam İslam Devleti adlı radikal dinci terör grubuyla ilgili bilgiler aktarıldı. Aynı zamanda “Devleti İslam” olarak da adlandırılan terörist grubun, Türkiye’de eylem yapılmasını planladığı ve söz konusu eylemler için 10 bombalı araç hazırlandığının belirlendiğini bildirdi.

TÜRKİYE'NİN BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE Kİ TAVRINA GÖRE

 
Yazıda, cip ve otomobillerden hazırlanan bombalı araçların plakalarının sahte Türk plakaları olduğu ve araçların sınırdaki tel örgülerin kesilmesiyle oluşacak açık alanlardan Türkiye’ye sokulacağı yönünde elde edilen bilgilere yer verildi. Ekim ayı içinde Avrupa’da yapılacak Suriye toplantısında Türkiye’nin tavrına göre eylemlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğinin belli olacağı belirtilirken, Türkiye’nin Devleti İslam Örgütü’nü Suriye’deki muhalif gruplar içinde görmesi halinde eylemlerin yapılmayacağı bilgisi yer aldı. Bu yazının Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na ulaşmasının hemen ardından tüm kentlerdeki polis ve jandarma birimleri uyarıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.