1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'den çok sert Kadir Topbaş tepkisi
CHP'den çok sert Kadir Topbaş tepkisi

CHP'den çok sert Kadir Topbaş tepkisi

CHP AKP'nin dün istifa eden İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım'a çok sert bir çağrıda bulundu.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın seçimlere 1.5 yıl süre varken, başkanı bulunduğu Belediye Meclisinde veto ettiği 5 imar değişikliğinin geri getirilerek onaya zorlanması üzerine istifa etmek zorunda kalan Kadir Topbaş ile ilgili tepkiler sürüyor.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Topbaş'ın istifasına ilşkin çok sert bir açıklama yayınladı.

İSTİFANIN NEDENİ DERHAL AÇIKLANSIN

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş belediye başkanlığı görevinden istifa etmesi dramatik bir gelişmedir. İstifa eden her hangi bir devlet görevlisi ya da siyasi değildir; 2004 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’u yönetme görev ve sorumluluğunu yüklenmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Dahası; kendisi 2014 yılında 2019 yılına kadar İstanbul’u yönetmek için yetki almışken ve bu görevin tamamlanmasına 1.5 yıl varken istifa etmiş; etmek durumunda kalmıştır.

İSTİFAYA MI ZORLANDI

Son günlerde büyükşehir belediye meclisinde bazı dosyaların Kadir Topbaş’a rağmen geçmesinin istifayı getirdiği yönünde bilgi ve yorumlar medyaya yansımış bulunmaktadır. Bu gelişme istifaya götüren son nokta olabilir; ancak ortada bir kaç dosya ile açıklanamayacak bir durum vardır.

Yakın dönemde AKP üst yönetiminin Kadir Topbaş’ın da içinde olduğu bazı belediye başkanlarından rahatsız olduğu ve görevden çekilmelerinin isteneceği bilgisi medya organlarına yansımıştır. 

AKP GENEL MERKEZİ EL ÇEKTİRTMİŞTİR

Son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimine ve aldığı kararlara, Kadir Topbaş’ın otoritesini kıracak biçimde, AKP Genel Merkezi tarafından müdahale edildiği de bilinmektedir. Açıkça görülmektedir ki, bugün itibariyle, halkın oyları ile İstanbul’u yönetmek için büyükşehir belediye başkanlığına seçilmiş bir büyükşehir belediye başkanı, AKP Genel Merkezi tarafından görevden el çektirilmiştir.

PARTİ İÇİ ÇEKİŞMELER

Bu bilgi ve değerlendirmelerin ışında; seçilmiş bir belediye başkanının parti içi çekişmeler neticesinde görevi bırakmak zorunda bırakılması demokratik değerler açısından kabul edilebilir değildir. Öte yandan, eğer ortada Kadir Topbaş’ın görevi bırakmasını gerektirecek nitelikte gerekçeler varsa, böylesi bir durumda da, sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın kamuoyunu bu gerekçeler konusunda ivedilikle bilgilendirmesi ve gerekli yasal süreçleri başlatması gerekir.

ŞEÇİLENLER SEÇİMLE GELİR GİDER

Ne yazık ki AKP parti sözcüsü Mahir Ünal, yaptığı resmi açıklamada bu olağanüstü istifayı, “kavgasız gürültüsüz bir nöbet değişimi diyerek geçiştirmeye yeltenmektedir. Hatırlatmak isteriz ki; demokrasilerde, seçimle gelmiş yöneticilerin nöbet değişimi bir sonraki seçimde olur; aksi bir durumun kabul edilmesi mümkün değildir.
Dolayısıyla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ne kişisel bir olay, ne de parti içi bir mesele, ne de nöbet değişikliği olarak geçiştirilemez. 

AKP DARBESİ

Açıktır ki; ortada en büyük şehrin belediye başkanın istifaya götüren hayati bir sorun vardır; sayın Başbakan, şimdi çıkıp bu büyük sorunun ne olduğunu açıklamak göreviyle karşı karşıyadır. Aksi taktirde; yapılan bu müdahale, demokratik mekanizmaları hiçe sayan bir başka AKP darbesi olarak tarihe geçecektir.”

PERDE ARKASI İÇİN TIKLAYINIZ

0-005.jpg

Erdoğan böyle konuştu, Topbaş'ın damadı tahliye oldu

Erdoğan böyle konuştu, Topbaş'ın damadı tahliye oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın FETÖ'den tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliyesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlattı.

CHP'den AKP'nin atadığı kayyumlar ile ilgili ağır iddia

CHP'den AKP'nin atadığı kayyumlar ile ilgili ağır iddia

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, HDP ve DBP'li belediyelere atanan kayyumların yolsuzluk ve rüşvete bulaştıklarına dair çok fazla duyum geldiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler