1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AMERİKAN KONGRESİNDEN AKP İKTİDARINA AĞIR SUÇLAMA
AMERİKAN KONGRESİNDEN AKP İKTİDARINA AĞIR SUÇLAMA

AMERİKAN KONGRESİNDEN AKP İKTİDARINA AĞIR SUÇLAMA

ABD Temsilciler Meclisi'nin 88 üyesi, Dışişleri Bakanı Kerry'ye, hükümetin gazetecilere, medya kuruluşlarına ve basın özgürlüğüne karşı olan tutumunu eleştiren bir mektup gönderdi.

A+A-

 AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yabancı basında artan eleştiriler siyasal zeminlerede sirayet etti. Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının manşetlerinde yer alan ve özellikle gazetecilere yönelik baskı ve muhalif görüşlerin sindirilmesi yönünde ağır eleştiri oklarının hedefi haline gelen AKP'den son şikayet Amerikan Kongresi üyelerinden geldi. Eleştirilerini ABD Dışişleri bakanı John Kerry'ye bir mektupla bildiren 88 Milletvekilinin şikyetlerine ilşkin ayrıntılar şöyle.

88 MİLLETVEKİLİ DIŞİŞLERİ BAKANINA MEKTUP YAZDI

ABD Temsilciler Meclisi'nin 88 üyesi, Dışişleri Bakanı Kerry'ye, hükümetin gazetecilere, medya kuruluşlarına ve basın özgürlüğüne karşı olan tutumunu eleştiren bir mektup gönderdi.

ABD'li milletvekilleri, son dönemde Türkiye'de gazetecilerin gözaltına alınmalarından kaygı duyduklarını belirttikleri mektupta, "Güçlü bir demokrasi, gelişebilmek için hoşgörü ve şeffaflık gerektirir. Türk hükümetinin, hükümete karşı sesleri korkutma, gözaltı ve baskı altına alma tutumu, Türkiye'nin sahip çıktığını söylediği demokratik ilkelere karşı bir tehdittir" görüşüne yer verdi.

SAMANYOLU VE ZAMAN OPERASYONU ÖNE ÇIKTI

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın 14 Aralık'ta gözaltına alınmalarına, Karaca'nın hala tutuklu olduğuna ve yargılanmayı beklediğine değinilen mektupta, gözaltına alınan gazeteci ve medya çalışanı sayısının 29'a çıktığı belirtildi. Kongre üyeleri, gözaltıları "kuşkulu" olarak niteledi ve "Bu göz altılardan bir yıl önce, Erdoğan yönetimi ile ilgili yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı. Daha sonra aralarında 150 Gülen yandaşının da bulunduğu 400 kişi Twitter üzerinden izlendi ve sonunda Türklere sosyal medya kullanımı engeli getirildi. Geçmişte muhalefeti susturma girişimlerine ek olarak, son gözaltılar tüm Türkiye'nin özgürlük, demokrasi ve ekonomik refahı üstünde olumsuz etkiler yarattı. Bu konulara barışçıl ve uygun bir çözüm bulmak için sizden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine ulaşmanızı istiyoruz" dedi.

HÜKUMETİN KENDİ HALKINA KARŞI SORUMLULUKLARI

Mektupta, "ABD'nin Ortadoğu'da stratejik müttefiki, NATO'nun önemli üyesi Türkiye'nin korkutucu tutumunu terk etmesini, özgür basın ve muhalif seslere karşı hoşgörülü ve kucaklayıcı olmasını istiyoruz. Türk hükümetinin, kendi halkına karşı sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmesi için desteklemek bizim önceliğimiz" görüşüne yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.