1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AMERİKA'DA Kİ TÜRKLERİN BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU
AMERİKA'DA Kİ TÜRKLERİN BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

AMERİKA'DA Kİ TÜRKLERİN BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

"Trump neden bu ülkeden gitmemizi istiyor, bunu anlıyor musunuz?"

A+A-

Amerika'da Başkanlık Seçimleri yarışı tüm hızı ile sürüyor. Kampanya masrafları için toplantılar organize ederek yardım toplayan başkan adaylarından eski Başkan eşi Hillary Clinton'u tercih eden Amarika Türkleri 500 Bin Dolar yardımda bulundular. Amerikan sitelerinin A.A ya dayandırdığı haberin ayrıntıları şöyle.

PENNSYLVANIA YÖNETİCİSİ MURAT GÜZEL EV SAHİBİYDİ

Hillarıy Clinton, ABD’li iş adamı Demokrat Parti Pennsylvania yöneticisi Murat Güzel'in ev sahipliğini yaptığı gecede, adaylık kampanyası için para topladı. Katılımcılar arasında Demokrat Parti etnik komitesi üyesi Ali Çınar da yer aldı.

GENELLİKLE DEMOKRATLAR YÖNETTİ

Clinton, yaptığı konuşmada, ABD’de yakın zamanda özellikle Demokratların ülkeyi yönettiği dönemlerde ABD ekonomisinin daha iyi bir seyir gösterdiğini belirterek, kendisinin de bu geleneği devam ettireceğini ifade etti.
ABD Başkanı Barack Obama yönetimi altında Dışişleri Bakanlığı görevinde de bulunan Clinton, Ortadoğu’da yaşanan savaşları işaret ederek, uluslararası siyaset alanındaki tecrübesi ile bu sorunların bir an önce çözümü için çalışacağını vurguladı.
"Trump neden bu ülkeden gitmemizi istiyor, bunu anlıyor musunuz?"
Geceye, 6 yaşındaki ABD doğumlu Muhammed Hıdırlıgil adındaki Türk çocuğunun sorduğu soru damgasını vurdu. Hıdırlıgil, Donald Trump’ın Müslüman karşıtı sözlerine ilişkin, "Neden bu ülkeden gitmemizi istiyor, bunu anlıyor musunuz" şeklinde yönelttiği bir soru üzerine salonda uzun süre alkışlandı.
Bu soruya, "Trump’ın sözleri bir başkana yakışmıyor" yorumunu yapan Clinton, "Ben de anlamıyorum, söyledikleri çok yanlış" ifadesini kullandı.
25 Türk’ün katıldığı gecede, bölgede bulunan Amerikalı iş adamları da yer aldı. Gecece, 500 bin dolar civarında para toplandığı belirtildi.
"Türkler olarak bizimde bu yönetimde söz sahibi olmamız gerekiyor"
Demokrat Parti’den Obama’yı başkan adayı seçen ilk Türk delege Murat Güzel, AA’ya değerlendirmelerde bulundu.
Güzel, "Amerika’da yaşıyoruz, ticaret yapıyoruz ve vergimizi bu ülkeye ödüyoruz. Amerika, dünyanın birçok bölgesinde çok etkili ve burada yaşayan Türkler olarak bizimde bu yönetimde söz sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Neden Clinton’u desteklediklerine ilişkin de Güzel, "Adaylar içerisinde en tecrübelisi Hillary, kendisinin her görüşlerine katılmasamda temelde daha dengeli ve barışçı bir rol oynayacağına inanıyorum. Bunun Türkiye ve ABD ilişkileri için de önemli bir adım olacağını düşüyorum" diye konuştu.
Clinton, 2016 yılının ilk günlerinde açıklanan rakamlara göre, 112 milyon dolar topladı, ön seçimlerden sonra ise bu rakamı 2 milyar dolara çıkaracağı iddia ediliyor.
Demokratların diğer güçlü adayı Bernie Sanders'ın ise 2016 yılı itibari ile 33 milyon dolar para topladığı belirtiliyor.

CLİNTON ÖNDE AMA BAĞIŞLAR ÖNEMLİ

CNN Televizyonun seçim anketlerini yürüten Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ön seçimlere bir haftadan az bir süre kala, kendisini "sosyalist demokrat" olarak tanımlayan Sanders, Demokrat kanatta ismi açıklandığından beri favori olarak gösterilen Clinton’un önüne geçmiş durumda. Fakat ülke genelindeki tabloda Clinton hala yarışı önde götürüyor.
Araştırma sonucuna göre, Pazartesi günü Lowa’da Demokrat aday adaylarının halka açık olarak yaptığı oturumun ardından, Sanders’a destek yüzde 49’a çıkarken, Clinton'a verilen destek ise yüzde 45’de kalıyor.
Ancak anketlerdeki oranlardan ziyade, ABD’de son 45 yılda yapılan 11 seçimin sonuçları, daha çok bağış toplayan adayın yarıştan zaferle çıktığını ortaya koyuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.