1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD BASINI AKP'DE AYRILIĞI BÖYLE YAZDI
ABD BASINI AKP'DE AYRILIĞI BÖYLE YAZDI

ABD BASINI AKP'DE AYRILIĞI BÖYLE YAZDI

Adalet ve Kalkınma Partisi 2. Olağanüstü Kongresi öncesinde kulislerde genel başkanlık, dolayısıyla da Başbakanlık için ibre Binali Yıldırım’ı göstermeye başladı ancak Ahmet Davutoğlu’nun koltuğunu kaybetmesindeki rolüyle dikkat çeken “Pelikan Dosyası”na

A+A-

Gelecek pazar günü gerçekleşecek AKP 2. Olağanüstü Kongresi için geri sayım süreci devam ediyor. Anımsanacağı üzere; Ahmet Davutoğlu’na karşı ilk hamle, 29 Nisan’da AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında teşkilat ataması yetkisi genel başkandan alınarak gerçekleştirilmişti. Ardından pazar günü “Pelikan Dosyası” blog yazısında; “Hoca” lakabıyla Davutoğlu aleyhine çok ağır ifadelerle eleştiriler sıralanmış ve “Reis”e yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ihanet ettiği öne sürülmüştü. Davutoğlu ise, 5 Mayıs’taki 28 dakikalık grup konuşmasında iddialara sert tepki göstermişti. Ancak ardından Davutoğlu’nun “devlet günü” olan perşembe günü yerine 6 Mayıs Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet edilmesi dikkat çekti. Davutoğlu, Erdoğan ile görüşmesi ertesinde 7 Mayıs’ta ise AKP Genel Başkanlığı ve dolayısıyla Başbakanlık’tan ayrılacağını “Benim tercihim değil” diyerek açıkladı ve 22 Mayıs’ta parti kongresi yapılacağını duyurdu.

Kongre arifesinde ise, Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi gibi, AKP içerisinde iyi tanıdığı kabul görmüş gazetecilerce AKP Genel Başkanlığı için Binali Yıldırım’ın adı ön planda ifade edilmeye başlandı. Davutoğlu’nun, 28 Ağustos 2014’te göreve gelişi öncesinde Binali Yıldırım’ın adı gündemdeydi hatta 12 Eylül 2015’teki AKP 5. Olağan Kongresi’nde ayrı bir liste hazırladığı da öne sürülmüştü. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sıfatına sahip Yıldırım’ın, Davutoğlu tarafınca hazırlanan MKYK listesine tepki olarak Erdoğan’ın bilgisi dahilinde kendi listesini hazırladığı iddiaları teyit edilmemiş ama kulislerde konuşulmuştu. Bugün ise, Yıldırım’ın, “Erdoğan’ın işaret ettiği aday” olduğu ve 22 Mayıs’ta seçileceği iddiası gündemde.

Selvi de dünkü parti kulislerine dayandırdığı köşe yazısında, “Son haftaya girilirken Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım isimleri gündemdeki yerini koruyor. Cumhurbaşkanı’nın kızının nikahında ve daha sonra partililerle yaptığım görüşmelerde Binali Yıldırım isminin çok ön planda olduğunu söyleyebilirim. Beşiktaş’ın şampiyon olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor ama kesinleşmediği için ‘Beşiktaş Şampi’ başlıkları atılıyor ya öyle bir durum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesine bakarak süreci okuyanlar açısından ‘Binali Yıldırım Başba’” yorumunu yaptı.

AKP Genel Merkezi’nde temayül yoklamaları da sürüyor. Ancak Davutoğlu’nun seçimi öncesinde olduğundan farklı bir yöntem izleniyor. Geçen sefer parti teşkilatına, Davutoğlu ile birlikte Abdullah Gül, Binali Yıldırım gibi isimlerden oluşan çok seçenekli sorular yöneltilmişti. Şimdi ise partililerden sadece tek bir ismi yazmaları talep ediliyor. Kuliste; AKP’li vekillerce, temayül yoklamasına sırasında Erdoğan’a yakın birkaç isme “Reis kimi işaret etti?” sorusunu yönelttikleri anlatıldı. Kulisteki bilgiye göre; AKP’li vekillere, Erdoğan’a yakın isimlerce “Ne diyelim, yol, köprü, metro, otoyol siz anlarsınız..” denildiği iddia edildi. Dolayısıyla da Binali Yıldırım’ın işaret edildiği öne sürüldü.

Ekonomi de Şimşek yerine Albayrak mı?

Bu arada Selvi’nin tespitleri ve kulislerdeki bilgilere göre; Başbakan’ın Ahmet Davutoğlu olmayacağı Türkiye Cumhuriyeti’nin 65’nci Hükümeti’nde koltuklardaki isimler de değişecek gibi görünüyor.

Özellikle de Davutoğlu’na yakınlığı nedeniyle Başbakan Yardımcılığı koltuğundaki Lütfi Elvan, ismi üzerine ilk çizik atılanlardan birisi olarak yazılıyor.

Bir başka isim de Mehmet Şimşek olarak ifade ediliyor. Şimşek’in özellikle ekonomideki Dünya Bankası, IMF gibi küresel aktörlerle ilişkileri itibariyle “istikrardaki rolü” konuşulurken; yine de koltuğunu kaybedeceği söyleniyor. Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yürüttüğü “ekonomi kaptanlığı” olarak kabul görmüş ekonomiyle ilgili bakanlıkları koordinasyon görevi içinse en güçlü aday olarak Berat Albayrak’ın adı geçiyor. Erdoğan’ın damadı olarak milletvekili seçilmesi ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirilmesi dikkat çeken Albayrak’ın, yeni hükümette ise Başbakan Yardımcılığı konumuna gelebileceği dile getiriliyor. Ancak Albayrak’ın enerjide kalmayı tercih edebileceği ve ekonomi kaptanlığına ise Nurettin Canikli ile Nihat Zeybekçi’nin getirilebileceği de konuşuluyor.

Ankara’da mevzu, yeni hükümet ve aynı zamanda AKP MKYK’sının da yenilenmesi olduğu için pek çok kulis iddiası gündemde. Bu noktada, AKP’li milletvekilleri arasından kimlerin parti yönetiminde söz sahibi olan MKYK’da olacağı ve hükümette bakanlık koltuğuna gelebileceği en önemli kulis faaliyetine dönüşmüş görünüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.