1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. YARGITAY SEÇİMLERİNDE ERDOĞAN'A BÜYÜK ŞOK
YARGITAY SEÇİMLERİNDE ERDOĞAN'A BÜYÜK ŞOK

YARGITAY SEÇİMLERİNDE ERDOĞAN'A BÜYÜK ŞOK

AKP onca baskı ve rüşvet teklifine karşılık Yargıtay seçimlerini kaybetti

A+A-

Kerim Tosun, Yakup Ata, M.Kemal Önçelik en çok oy alan üç kişi olarak yeni HSYK üyeleri oldu. Hükümetin destek verdiği liste ise seçimi kazanamadı. Böylelikle hükümet, Yargıtay’da ikinci yenilgisini aldı.

İŞTE YENİ SEÇİLENLER VE KİMLİKLERİ

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği için ilk seçim Yargıtay'da yapıldı. Yargıtay Büyük Genel Kurulu kendi kontenjanından HSYK'ya göndereceği 3 ismi seçimle belirledi.
Yargıtay'ın 387 üyesi HSYK üyeliğine kendi kontenjanından gönderilecek 3 ismi belirlemek için sandık başına gitti.

Seçim sonucuna göre, en çok oy alan 20'nci Hukuk Dairesi Üyesi Yakup Ata, 18'inci Hukuk Dairesi Üüyesi Mustafa Kemal Özçelik ve 7'nci Ceza Dairesi Üyesi Kerim Tosun HSYK üyeliğine seçildi. 

Bu sonuçlara göre, Yargıtay'daki seçimde hükümetin desteklediği bilinen Yargıda Birlik Platformu'nun adaylarından hiçbiri HSYK üyeliğine seçilemedi.

HSYK seçimleri kapsamında bundan sonra, Danıştay iki üye, Adalet Akademisi 1 üye, adli ve idari yargı hakimleri de 10 üyeyi belirlemek için sandık başına gidecek.
Seçim için Danıştay üyeleri Taci Bayhan, Gürsel Mekik, Emin Sınmaz, Ziya Özcan, Şaban Işık, Hasan Turgut ve Mustafa Gökçek aday oldu.

4 üyeyi de Cumhurbaşkanı Erdoğan atayacak.

Nabi Avcı, "ortaöğretimde başörtüsü serbestliği" ile ilgili konuştu
bağlantı

Asıl üyelerin özgeçmişleri

Yakup Ata, 1960 yılında Kırşehir'in Kaman ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara ve Artvin Hakim adayı olarak mesleğe başlayan Ata, sırasıyla Develi, Artvin, Düziçi hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu. 18 Ocak 2010'da Yargıtay üyeliğine seçilen Ata, 18. Hukuk Dairesi üyesi olarak görev yapıyor. Ata, evli ve
bir çocuk babası.

Kerim Tosun, 1966'da Fethiye'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Tosun, Fethiye hakim adayı olarak mesleğe başladı.

Tosun, sırasıyla Baskil, Hozat, Datça Cumhuriyet Savcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. 24 Şubat 2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Kerim Tosun, halen Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürüyor. Adalet Akademisi Genel Kurul üyesi olan ve Niğde Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Dalında yüksek lisans yapan Tosun, evli ve üç çocuk babası.

Mustafa Kemal Özçelik, 1968'de İkizdere'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989 yılında mezun olan Özçelik, Trabzon hakim adayı olarak mesleğe başladı. Özçelik, sırasıyla Hanak, Çemişgezek, Ladik Hakimliği Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi, Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı ve Personel Genel Müdürü görevlerinde bulundu.

19 Ekim 2012 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mustafa Kemal Özçelik, 18. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürüyor. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde Adalet Yönetimi alanında yüksek lisans yapan Özçelik, evli ve üç çocuk babası.

 

NE ZAM İŞE YARADI NEDE BAKANIN KAPI KAPI GEZMESİ

Siyasi çevrelerde yapılan yorumlara göre Erdoğan'ın talimatı ile mutlaka alınmasını istediği Yargıtay Seçimlerinde büyük hüsrana uğradı. Adalet Bakanlığının Basında Rüşvet olarak adlandırılan Yargı mensuplarına zam yapması işe yaramadı. Adalet Bakanı ve üst düzey kadrosu 1 aydır il il dolaşarak hakim ve savcılar üzerinde baskı oluşturma çabaları da işe yaramadı..

KONUYA İLİŞKİN AYRINTILI HABERİMİZ İÇİN

 

ilgili-haber-kopru-fontu-067.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum